Jakie jedzenie jest toksyczne dla psa i może znacznie pogorszyć jego stan zdrowia? Czym najlepiej uzupełnić codzienną psią dietę? Czy pies może jeść jajka lub makaron? Na te i szereg innych pytań odpowiada współpracująca z DeerDog Katarzyna Kazimierska – doktorantka w Pracowni Żywienia Zwierząt i Żywności na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.
Co może jeść pies z “ludzkiego” jedzenia?
Tak naprawdę jest sporo produktów, które możemy podać psu „z naszego stołu”. Z ludzkiego jedzenia pies może z powodzeniem spożywać warzywa (jeśli gotowane, to bez przypraw). Świetnym i lubianym gryzakiem dla psów może być surowa marchewka. Smaczną i zdrową przekąską mogą być również świeże owoce takie jak banany czy jabłka (bez pestek), arbuz lub melon, truskawki lub maliny.
Z produktów odzwierzęcych świetnym dodatkiem do diety będą jajka – bomba witaminowa! Ponadto z psem możemy podzielić się mięsem podczas przygotowywania obiadu. Ważne jest, aby zrobić to zanim dodamy jakiekolwiek przyprawy.
Jednak zawsze nim podzielimy się jedzeniem z psem, zastanówmy się czy na pewno jest to produkt dla niego bezpieczny. Jeśli nie jesteśmy pewni, poszukajmy odpowiednich informacji w sprawdzonych źródłach. Ważne też, aby te produkty były podane w sposób odpowiedni, bez dodatku soli, przypraw czy tłuszczu. Oprócz tego pamiętajmy, że „ludzkie” jedzenie może stanowić tylko niewielkie urozmaicenie diety, a nie podstawę żywienia psa.
Co powinien jeść pies oprócz karmy?
Jeżeli podajemy psu karmę pełnoporcjową, to z definicji karma ta powinna zaspokajać jego wszelkie potrzeby żywieniowe. Wówczas ze wszelkimi dodatkami do diety powinniśmy uważać, aby nie powodować u psa nadmiaru pewnych składników. Dotyczy to przede wszystkim ostrożnego podawania wszelkich suplementów.
Są jednak produkty, które możemy podawać wzbogacając żywienie naszego psa bez większego ryzyka. Warto od czasu do czasu podać psu świeże warzywa lub owoce (szczególnie jeśli pies jest żywiony karmą suchą). Oprócz tego bezpiecznymi suplementami może być olej z ryb i witamina E, które będą dobroczynnie wpływać na organizm psa.
Czy pies może jeść ser żółty?
Ser żółty jest tłustym produktem, bogatym w sól. Choć nie jest to produkt trujący dla psów, to zdecydowanie możemy znaleźć dla psa cenniejsze przekąski niż żółty ser.
Co jest lepsze dla psa – ryż czy kasza?
Pytanie powinno brzmieć: czy jest sens dodawać do diety psa ryż lub kaszę? Ryż i kasza to surowce węglowodanowe. To, co mogą dostarczyć psu, to przede wszystkim trochę energii. Jeżeli chcemy dodać do diety psa surowce węglowodanowe, to polecam postawić raczej na warzywa – podać gotowaną dynię, bataty, marchewkę, buraka lub cukinię.
Czy pies może jeść jajka?
Oczywiście! Jajko to świetne urozmaicenie diety psa. Dodatkowo może być podane na różne sposoby: gotowane na twardo, na miękko lub nawet surowe (także w całości, ze skorupką). Wiele psów bardzo lubi ten rodzaj przekąski. Ważny jest jednak umiar – optymalnie dla średniej wielkości psa warto podać jajka dwa-trzy razy w tygodniu.
Czy pies może jeść makaron?
Ponownie – makaron nie jest trującym produktem dla psów, jednak powinniśmy się zastanowić jaki ma być sens podawania go psu. Jeśli kawałek ugotowanego makaronu spadł nam na ziemię i nim zdążyliśmy spojrzeć pies już go zjadł, to nic wielkiego się nie stanie. Jednak nie widzę potrzeby specjalnego dodawania makaronu do diety psa.
Czy pies może jeść banany, truskawki lub inne owoce?
Jak najbardziej! Świeże owoce mogą być świetną przekąską dla psa. Owoce podajemy sporadycznie z uwagi na zawarty w nich cukier. Możemy podawać jabłka (bez pestek), arbuza, melona, banany, porzeczki, śliwki (bez pestki), brzoskwinie (bez pestki), gruszkę, owoce leśne – maliny, jeżyny, borówki. Owoce podajemy sezonowe, świeże i ze sprawdzonego źródła.
Uwaga – nie podajemy psom winogron i cytrusów!
Jakie warzywa może jeść pies?
Najcenniejsze dla psa będą dynia, marchewka, pietruszka, seler lub burak. Warzywa te podajemy ugotowane i rozdrobnione, najlepiej zmiksowane. Warzywa te dostarczają ważnych witamin i błonnika, wspomagając trawienie. Nie są jednak koniecznością w żywieniu psów, więc nie martw się, jeżeli Twój pies ich nie lubi.
Cudnym urozmaiceniem dla psa mogą być kiszone ogórki lub kapusta. Surowe warzywa, takie jak czerwona papryka lub marchewka, mogą stanowić przekąskę dla psa podawaną raz na jakiś czas.
Uwaga – nie podajemy psu niedojrzałych warzyw, cebuli i czosnku!
Czy pies może jeść mięso z kurczaka?
Pies może jeść mięso z kurczaka. Mięso z kurczaka jest jednym z najczęściej podawanych psom źródeł białka. Jeśli chcemy podać mięso z kurczaka jako urozmaicenie diety, to najlepiej podawać je surowe lub chwilę gotowane bez przypraw. Kurczak jest lekkostrawny i dobrze tolerowany przez większość psów.
Uwaga – nie podajemy psu mięsa kurczaka, jeśli wykazuje on alergię pokarmową! Nie podajemy kości z kurczaka poddanych obróbce termicznej!
Czy pies może jeść dziczyznę?
Oczywiście, dziczyzna to świetne mięso dla psów. Dziczyzna jest bogata w białko i zawiera mniej tłuszczu niż np. wieprzowina, co czyni ją zdrową alternatywą dla innych mięs.
Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule >>> Dziczyzna w diecie psa – wszystko, co musisz wiedzieć!
Czego absolutnie nie może jeść pies?
Pies absolutnie nie może jeść czekolady, kakao, kawy, winogron, rodzynek, cebuli, czosnku oraz produktów z ksylitolem. Te produkty są toksyczne dla psów i mogą powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak niewydolność nerek, problemy z sercem, a nawet śmierć.
Czego pies nie trawi?
Psy mają trudności z trawieniem laktozy, więc produkty mleczne mogą powodować biegunkę i inne problemy żołądkowo-jelitowe, zwłaszcza jeśli są podawane w dużych ilościach. Inne ciężkostrawne produkty to tłuste, smażone potrawy oraz produkty bogate w cukry, które mogą prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych. Pies nie strawi również większości warzyw podanych na surowo (np. marchewki) – większa jej część zostanie wydalona niestrawiona.
Co jest toksyczne dla psa?
Do toksycznych dla psa produktów należą m.in. kakao i czekolada (zawierająca teobrominę), winogrona i rodzynki, cebula, czosnek, ksylitol oraz alkohol. Te substancje mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, od zaburzeń żołądkowo-jelitowych po uszkodzenia organów wewnętrznych, a w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne.
fot. Mikkel Bendix / Pexels