Dyszenie u psa może być dla wielu opiekunów powodem do obaw. Przyczyny takiego zachowania są często prozaiczne i nie świadczą o jakichkolwiek problemach ze zdrowiem, czasem jednak powinny wzbudzić naszą czujność.
Co oznacza, gdy pies dyszy?
Przyspieszone oddychanie służy psu do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Ujmując to najprościej – pies wdycha chłodniejsze powietrze i wydycha cieplejsze. Szybszy oddech i wysunięty, pokryty śliną język powodują powstawanie pary, która następnie – poprzez wdech – przyczynia się do ochłodzenia organizmu naszego czworonoga.
Czemu pies dyszy – możliwe przyczyny i problemy
Częstą przyczyną dyszenia u psów są podwyższone emocje, zarówno te pozytywne, jak ekscytacja czy radość, jak i negatywne – związane ze stresem lub lękiem.
Pies, co jest całkowicie normalne, ma przyspieszony oddech po intensywnym wysiłku fizycznym lub kiedy doskwiera mu upał. W ten sposób nasz czworonóg dba o prawidłową regulację temperatury ciała. Dyszenie może być również powiązane z nadmierną wagą zwierzęcia oraz słabszą kondycją, co prowadzi do szybszego zmęczenia.
Przeczytaj też >>> Dlaczego pies je trawę? Czy opiekun powinien reagować?
Natomiast dyszenie spowodowane nadmierną ekscytacją psa, szczególnie to występujące często u bardzo “radosnych” psów, również wymaga uwagi. Taka nadmierna ekscytacja może być męcząca nie tylko dla czworonoga, ale również dla otoczenia. Warto w tym przypadku narzucić psu pewne granice, ucząc go spokojniejszego zachowania. Może to obejmować szkolenie i regularne ćwiczenia uspokajające. Warto też skonsultować się z behawiorystą, który pomoże zrozumieć przyczyny takiego zachowania i opracować plan działania, aby pomóc psu lepiej radzić sobie z emocjami.
Dyszenie u psa może być również objawem problemów ze zdrowiem. Jakich?
- Niewydolność serca. Dyszenie może być spowodowane nieprawidłowym pompowaniem krwi, co z kolei prowadzi do obrzęku płuc i powoduje trudności z oddychaniem.
- Problemy układu oddechowego. Zapalenie płuc, oskrzeli lub astma powodują zwężenie dróg oddechowych. Pies musi wtedy oddychać intensywniej, aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do płuc.
- Udar cieplny. W przypadku przegrzania pies dysząc, stara się szybko ochłodzić organizm. Często jest to działanie niewystarczające i wymaga szybkiej interwencji lekarza weterynarii.
- Stres i niepokój. Również wywołany bólem.
- Niedoczynność tarczycy. A co za tym idzie – zmniejszona tolerancja na wysiłek fizyczny, której objawem często jest przyspieszony oddech.
- Problemy z przewodem pokarmowym. Wzdęcia i torsje żołądka mogą uciskać przeponę i utrudniać oddychanie.
- Alergie. Oraz związane z nimi reakcje zapalne w drogach oddechowych, utrudniające prawidłowy przepływ powietrza, co prowadzi do przyspieszonego oddechu.
Dyszenie u psa – kiedy powinniśmy się niepokoić?
Kiedy pies dyszy praktycznie cały czas – również w spoczynku i przy umiarkowanej temperaturze – warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii. Powodem do obaw mogą być również inne objawy, które towarzyszą dyszeniu naszego czworonoga – np. kaszel, wymioty, biegunka, utrata apetytu, ślinotok czy wyraźnie widoczne apatyczne zachowanie zwierzęcia. W tych przypadkach wizyta u specjalisty jest wysoce wskazana.
Czemu pies dyszy w nocy?
Przyspieszony oddech psa podczas snu zazwyczaj nie jest niczym groźnym – często jest to po prostu naturalny sposób na ochłodzenie organizmu albo oznaka chwilowego niepokoju, spowodowana np. nieprzyjemnym snem.
Dyszenie nocne często jest jednak objawem poważniejszych dolegliwości, np. niewydolności serca czy problemów z oddychaniem. Przyśpieszony oddech podczas snu może być również reakcją organizmu na ból, który nierzadko nasila się właśnie w nocy. W takim wypadku warto skonsultować się i podzielić swoimi spostrzeżeniami z lekarzem weterynarii.
Co zrobić, żeby pies nie dyszał?
Przyspieszony oddech u psów jest naturalną reakcją organizmu na wzmożony wysiłek fizyczny lub wyższą temperaturę – w tym kontekście nie powinien być traktowany jako zachowanie budzące obawę, które z psiej rzeczywistości należy wyeliminować. Nadmiernemu i długotrwałemu dyszeniu warto jednak zapobiegać. W jaki sposób?
- Zapewnij psu jak najmniej stresu. Unikaj nagłych zmian, ogranicz hałas oraz inne czynniki, które są źródłem stresu dla Twojego czworonoga.
- Zadbaj o dużo ruchu, unikaj jednak nadmiernego wysiłku w gorące dni.
- Upewnij się, że pies ma dostęp do wody oraz własne, chłodne i spokojne miejsce, w którym może odpocząć.
- Regularnie badaj swojego czworonoga u lekarza weterynarii. Pozwoli to szybko wykryć potencjalne problemy ze zdrowiem i odpowiednio szybko zadziałać.
Co oznacza świszczący oddech u psa?
Świszczący oddech u psa to objaw, którego nie należy lekceważyć, może być bowiem objawem szeregu problemów zdrowotnych – zapalenia oskrzeli, infekcji dróg oddechowych, astmy, problemów z sercem. Trudność z oddychaniem może powodować również obecność ciała obcego w drogach oddechowych zwierzęcia.
Jeżeli zaobserwujesz u swojego psa charakterystyczny, świszczący oddech, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Fot. muhannad alatawi / Pexels