Bez kategorii

Czy pies może jeść kurczaka? Jakie warunki należy spełnić?

czy pies może jeść kurczaka

Tak, psy mogą jeść kurczaka, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Po pierwsze – chociaż dotyczy to wszelkiego rodzaju pożywienia – nie należy karmić psa kurczakiem, jeżeli ten jest na niego uczulony. Po drugie – w drób należy zaopatrzyć się u sprawdzonego dostawcy i wybrać mięso bez antybiotyków, co w przypadku popularności chowu przemysłowego może być nie lada wyzwaniem. 

Kurczak jest bogatym źródłem białka, które jest niezbędne dla budowy mięśni psa, regeneracji tkanek oraz właściwego funkcjonowania układu immunologicznego. Niewątpliwą zaletą dla wielu opiekunów jest również stosunkowo niska cena tego rodzaju mięsa. Karmienie psa kurczakiem to temat, który budzi jednak nieco kontrowersji. Z jakim ryzykiem mamy tutaj do czynienia?

Czy pies może jeść kurczaka? Jakie są potencjalne niebezpieczeństwa?

Niebezpieczne w karmieniu psa kurczakiem mogą być same kości, a przede wszystkim te poddane obróbce termicznej. Ich specyficzny kształt i ostre zakończenia stanowią poważne ryzyko zadławienia oraz zranienia przewodu pokarmowego. Nawet bezpiecznie wyglądające kości kurczaka często po przegryzieniu i złamaniu stają się kłujące oraz potencjalnie groźna dla zdrowia czworonogów. Dlatego najważniejsza zasada brzmi, aby nie podawać psom kości poddanych obróbce termicznej. Surowe kości, jeśli podajemy je wraz z otaczającym je mięsem oraz pies jest do jedzenia kości przyzwyczajony, nie powinny stanowić zagrożenia.

Kolejnym, dość prozaicznym, problemem są alergie – niektóre psy mogą być uczulone na mięso kurczaka. Jeżeli po zjedzeniu kurczaka zauważasz u swojego czworonoga niepokojące objawy, np. biegunki lub wymioty, koniecznie skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem weterynarii.

Jak bezpiecznie podawać psu kurczaka?

Po pierwsze – podając psu surowe mięso z kurczaka zadbaj o to, aby pochodziło ze sprawdzonego, bezpiecznego źródła (tak jak mięso dla ludzi) oraz aby było świeże i nie wykazywało oznak zepsucia. Ważne jest, aby mięso było wolne od bakterii Salmonelli, które mogą być powodem poważnych infekcji i zatruć. Oczywiście nie każdy kawałek mięsa musi zawierać niebezpieczne bakterie, ale warto dbać o zdrowie swojego czworonoga, wybierając mięso wysokiej jakości i dbając o jego właściwe przechowywanie.

Po drugie – nie przyprawiaj mięsa, nie sól go ani nie pieprz. Kurczaka najlepiej też ugotuj w wodzie lub na parze. 

Po trzecie – podawaj psu ugotowane mięso bez kości. Unikniesz tym sposobem poważnego ryzyka zadławienia lub uszkodzenia przewodu pokarmowego Twojego czworonoga.

Po czwarte – jeżeli chcesz wprowadzić do diety psa gotowane mięso z kurczaka, rób to stopniowo. Obserwuj też reakcję zwierzęcia na nowy pokarm. 

Pamiętaj również, że chociaż odpowiednio przyrządzone mięso z kurczaka to zdrowy dodatek w psiej diecie, to właśnie powinien pozostać tylko dodatkiem. Postaw na odpowiednio zbilansowaną dietę i wysokiej jakości karmę, która dostarczy psu wartościowe białko z innego źródła oraz pozostałe, cenne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach.


Fot. Yanuar Putut Widjanarko / Pexels