Bez kategorii

Dlaczego pies je trawę? Czy opiekun powinien reagować?

Dlaczego pies je trawę?

Wiele psów podczas spacerów wykazuje intensywne zainteresowanie trawą, co często wywołuje niepokój opiekunów, ale nie zawsze oznacza poważne problemy. Istnieją przypuszczenia, że jedzenie trawy przez psa może być związane z brakiem witamin i minerałów, ale może też wynikać z instynktownych zachowań, przyzwyczajeń, problemów emocjonalnych czy kłopotów żołądkowych. Czy opiekun powinien reagować na takie zachowanie czworonoga?

Jeśli pies ma zrównoważoną dietę, która dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mikroelementów, braki witamin nie powinny występować.

Poza tym układ pokarmowy psów nie jest zdolny do rozłożenia trawy na składniki odżywcze, a tym samym nie czerpie z niej korzyści żywieniowych. Gdy pies ją zjada, to niemal nienaruszona zostaje wydalona wraz z kałem. Zdarza się również, że psy zaraz po zjedzeniu trawy, wymiotują, pozbywając się jej z przewodu pokarmowego.

Można przypuszczać, że trawa działa na układ trawienny psa jak błonnik (włókno pokarmowe) na układ pokarmowy człowieka. Substancja ta nie ulega strawieniu, ale poprzez swoje właściwości fizyczne, korzystnie wpływa na pracę jelit.

Dlaczego pies je trawę? Górę biorą naturalne instynkty!

Psy z natury są mięsożerne, a trawa nie zajmuje stałego miejsca w ich diecie. Aczkolwiek odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies je trawę, szuka się w naturalnych instynktach. Psy odziedziczyły po swoich przodkach wilkach wiele instynktownych zachowań i przyzwyczajeń, w tym być może także tendencję do jedzenia roślin.

Spożywanie zielonych roślin, np. traw i ziół mogło w pewnym stopniu zaspokajać potrzeby dietetyczne albo leczyć w przypadku problemów trawiennych. Trawa, zwłaszcza zjedzona w dużych ilościach, podrażniając delikatną błonę śluzową żołądka, może wywoływać nudności i wymioty. W odchodach wilków stwierdzono obecność trawy, jednak ze względu na to, że nie jest trawiona, służyła wilkom głównie oczyszczeniu przewodu pokarmowego z zalegającej sierści i kości.

Trzeba jednak uważać na kondycję psychofizyczną psa, gdy ten podczas spacerów regularnie zajada się trawą. Potraktowane chemikaliami trawniki mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia czworonoga.

Pies je trawę w celu oczyszczenia układu pokarmowego i zaspokojenia potrzeb dietetycznych

Jednym z przypuszczalnych powodów, dla którego psy zjadają trawę jest konieczność oczyszczenia przewodu pokarmowego, a także w mniejszym stopniu wzbogacenia diety w składniki, których potrzebuje organizm, np. błonnik czy potas. Nawet czworonogi z optymalnie dobraną dietą, spożywające w pełni zbilansowane posiłki mogą od czasu do czasu jeść trawę. Mówi się, że w przypadku problemów żołądkowych lub niestrawności, jedzenie trawy może pomóc psu poczuć się lepiej poprzez wywołanie wymiotów lub złagodzenie dyskomfortu. Nie ma jednak na to jednoznacznych dowodów, a niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że pies, który ma problemy żołądkowe, będzie wręcz unikał jedzenia trawy.

Zachowania kompulsywne i przyzwyczajenia czworonoga, a może nuda?

Zachowania kompulsywne to działania lub nawyki, które są wykonywane rutynowo i niekontrolowanie, często bez względu na ich szkodliwe skutki. U zwierząt, podobnie jak u ludzi, mogą przybierać różne formy i być objawem różnych problemów behawioralnych. Typowe zachowania kompulsywne u psów to lizanie lub gryzienie swojego ciała, gryzienie przedmiotów, chodzenie w kółko, nieustanne wycie czy zjadanie różnych rzeczy, nadających i nienadających się do spożycia, np. kamieni, drewna, plastiku czy właśnie trawy. Tego typu zachowania mogą być spowodowane różnymi czynnikami, między innymi stresem, nudą czy brakiem aktywności fizycznej.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub niepewności, co do źródła zachowania psa, zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który ocenić sytuację i zaproponuje odpowiednie działania, by poprawić stan zwierzęcia.

Tymczasem powód, dla którego psy jedzą trawę może okazać się całkiem błahy – psy jedzą trawę, bo po prostu ją lubią. Być może odpowiada im jej tekstura, a jej gryzienie i żucie sprawiają przyjemność. Ponadto, istnieje hipoteza, że żucie trawy może być dla nich formą zabawy lub sposobem na nudę. Oprócz tego zauważono, że psy często sięgają po trawę, gdy czekają na swoją porcję jedzenia, co sugeruje, że głód również może być czynnikiem motywującym.

Jaka trawa jest szkodliwa dla psa?

Każdy trawnik spryskany substancjami chemicznymi, np. w celu usunięcia chwastów, stanowi potencjalne zagrożenie dla czworonoga. Ponadto trawa może być też zanieczyszczona jajami pasożytów wydalanymi wraz z kałem przez zarobaczone psy. Poza tym istnieje kilka gatunków traw, które mogą być szkodliwe dla psów, zwłaszcza spożywane w dużych ilościach.

Trawa mietlica i pszeniczna zawierają związki chemiczne, które mogą podrażniać żołądek psa i wywoływać biegunki oraz wymioty. Z kolei zatrwian zawiera toksyczne związki (alkaloidy), które mogą być szkodliwe dla czworonogów, a trawa dębowa – taniny, które prowadzą do problemów żołądkowych.

Reakcja psa po spożyciu rośliny jest bardzo indywidualna. Nie wszystkie czworonogi będą odczuwały negatywne skutki. Nie należy też zbyt nerwowo reagować na wymioty u psa po zjedzeniu trawy, bowiem być może jest to jego sposób na urozmaicenie sobie spaceru, leczenie dolegliwości żołądkowych, na oczyszczenie przewodu pokarmowego.

Co zrobić, gdy pies je trawę – pozwalać czy nie?

Jeśli pies je trawę sporadycznie i nie wykazuje żadnych negatywnych objawów ze strony przewodu pokarmowego, to takie zachowanie nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Konieczna jest uważna obserwacja pupila, bo jeśli ten zaczyna jeść dużo trawy i jest to zachowanie nagłe, zupełnie dla niego nietypowe, to może wskazywać na problemy zdrowotne, np. niestrawność, zatwardzenie lub inne kłopoty żołądkowo-jelitowe. W takim przypadku można skonsultować zachowanie psa z lekarzem weterynarii, który wykluczy ewentualne poważne problemy zdrowotne.

Nie pozwalaj psu na jedzenie trawy, która może być dla niego potencjalnie toksyczna i niebezpieczna, np. w miejskich parkach, blisko dróg. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na szczenięta. Ostre i twarde źdźbła mogą poranić ich delikatną błonę śluzową w pysku.

Na koniec upewnij się, że dieta twojego czworonoga jest zbilansowana i dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich porcjach. Psy mają tendencję do przejadania się. Niektóre zjedzą wszystko, nawet, gdy otrzymają więcej niż powinny. W przepełnionym żołądku pokarm wolniej i dłużej się trawi, stąd może pojawić się niestrawność, aby jej zaradzić, psy będą jadły trawę i wymiotowały.

Warto zatem kontrolować, gdzie pies zjada trawę, w jaki sposób to robi i w jakiej ilości ją spożywa. Jeśli to jego naturalna zabawa i nie powoduje niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego czy nerwowego, można mu na to pozwolić.


Fot. Matthias Cooper / Pexels