Bez kategorii

Imię dla psa – czym warto się kierować

Jeśli podjąłeś decyzję o przygarnięciu czworonożnego przyjaciela to czas pomyśleć nad jego imieniem. To jak nazwiesz swojego psa, nie jest bez znaczenia. Dlatego warto poważnie zastanowić się nad tą kwestią i dokonać dobrego wyboru.

Wybór imienia dla psa — czym warto się kierować?

Wybierając imię dla psa, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim imię powinno być krótkie, maksymalnie dwu sylabowe. Dzięki temu pies z łatwością na nie zareaguje, a Tobie będzie je łatwiej wymówić.

Pamiętaj również, by było dźwięczne, przez co oryginalne. Unikaj imion podobnych lub nawet takich samych jak nazwy rzeczy czy produktów, z których często korzystasz. Bułka, Baton, czy Salami to z pewnością ciekawe imiona, mogą nawet pasować do charakteru czy postury psa, jednak nie są one dobrym pomysłem. Pies, słysząc słowo brzmiące tak samo jak jego imię, zareaguje na nie. Dlatego, gdy ktoś w jego pobliżu będzie go używał, w stosunku do przedmiotu, to spowoduje dezorientację zwierzęcia, a nawet frustrację. W związku z tym warto postawić na imię, które będzie niepowtarzalne i niepodobne do jakichkolwiek przedmiotów, produktów czy nawet czynności.

Imię psa powinno być komfortowe nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla właściciela. Lepiej wystrzegać się imion, które mogą kogoś obrazić lub powodować jakikolwiek dyskomfort. Dla własnej wygody wybierz imię, które będzie neutralne, nowe i łatwe do wymówienia.

Czy rozmiar psa ma znaczenie przy wyborze imienia?

Wymyślanie imienia dla psa może być świetną zabawą. Tworząc je, zwróć uwagę na cechy charakterystyczne psa. Jego zachowanie, wygląd, posturę, może posiada plamkę na ogonie? Przy tworzeniu imienia dla czworonoga nawet jego rozmiar może mieć znaczenie. Nie zapomnij jednak, o tym, że będzie się on zmieniał. Imię Okruszek z pewnością pasuje do małego szczeniaczka, jednak czy będzie tak dobrze pasować do dorosłego Owczarka?

Najlepsze nazwy to te odzwierciedlające osobowość zwierzęcia, czy nawiązujące do wspólnych przeżyć. Dlatego nie spiesz się z wyborem idealnego imienia. Obserwuj swojego nowego przyjaciela, zwróć uwagę na to jak się zachowuje, z czym Ci się kojarzy. Dzięki temu dobierzesz naprawdę idealnie pasujące do niego imię.

Jakie imię wybrać, polskie czy zagraniczne?

Czy to, z jakiego kraju będzie pochodzić imię dla Twojego czworonoga, ma znaczenie? To zależy, lepiej unikać polskich imion noszonych przez ludzi, szczególnie tych najpopularniejszych. Pies nie lubi słyszeć swojego imienia nadaremno, z kolei osoba o imieniu Piotr może się zdenerwować, gdy usłyszy, że Twój pies też się tak nazywa.

Ponadto nazywanie swojego psa imieniem osoby, z którą często spędzamy czas, będzie powodowało niezadowolenie czworonoga, co może przejawiać się złością. Jednak nawet ojczyste, ale niespotykane imiona mogą być dobrym pomysłem, szczególnie jeśli odzwierciedlają osobowość czworonoga.

Najbezpieczniej jest stworzyć własne imię lub wybrać zagraniczne, tak by mieć pewność, że pies będzie w każdej chwili wiedział, że chodzi o niego.

Jak nauczyć psa reagowania na swoje nowe imię?

Nauczenie psa reakcji na swoje imię to nie lada wyzwanie. Są psy, którym przychodzi to łatwiej, a innym trudniej. By mieć pewność, że pies wie jak się nazywa najlepiej odbyć z nim trening podobny do nauki komend czy sztuczek.

Przed rozpoczęciem takiej nauki najlepiej wyposażyć się w intensywnie pachnące, zdrowe smaczki. Następnie stwórz przestrzeń, która sprzyja skupieniu. Pies rozprasza się tam, gdzie jest hałas i dużo ludzi. Dlatego upewnij się, że w miejscu w którym zaczynasz naukę, jesteś tylko Ty i Twój czworonóg.

Trening zacznij od upewnienia się, że pies na Ciebie patrzy, w tym celu wypowiedz jego imię. Gdy zareaguje, nagródź go smakołykiem. Czynność powtarzaj kilkukrotnie, robiąc przerwy.

Pamiętaj o tym, że to pierwsza i najważniejsza “komenda” jakiej uczy się Twój pies. Zadbaj o to, by było to dla niego przyjemne. Jeśli widzisz, że ciężko przychodzi mu reagowanie, odpuść i spróbuj ponownie później. Zmuszanie psa do nauki daje odwrotny efekt do zamierzonego.

Problem z wyborem — przykłady imion polskich i zagranicznych

Jeśli wymyślenie imienia jest trudniejsze, niż myślałeś, nie martw się oto lista kilku imion, które mogą Ci to ułatwić:

Azor, Aramis, Alvin, Abi, Baks, Bandi, Bąbel, Cherry, Charon, Crazy, Cappy, Caro, Cezik, Dyzio, Dżasper, Falko, Fifa, Finka, Gacek, Huba, Huggins, Hektor, Juno, Kuzko, Leja, Labi, Lamia, Minia, Mania, Neska, Onyks, Odi, Oli, Pipi, Rufi, Rugi, Saba, Sally, Uran.

Posiadanie psa to duża odpowiedzialność, a wybór jego imienia to pierwszy z czekających na nowego właściciela obowiązków, na szczęście zdecydowanie najprzyjemniejszy. Idealne imię dla psa to takie, na które reaguje z łatwością, jest krótkie, oryginalne i proste do zapamiętania.