Wybór odpowiedniej karmy ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i ogólnego dobrostanu naszego kota. Dobra karma powinna w większości składać się z mięsa wysokiej jakości, np. pochodzącego z niehodowlanego źródła. Oprócz dużej ilości mięsa, karma dla kota powinna być uzupełniona dodatkiem podrobów, które są cennym źródłem wielu składników mineralnych i witamin. Przy czym ilość mięsa powinna przeważać nad ilością podrobów, ponieważ zbyt duża ilość podrobów może prowadzić do biegunek. Dlatego wybór karmy dla kota zawsze należy zacząć od zapoznania się ze składem produktu.
Która karma dla kota jest najlepsza?
Nie ma oczywiście jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ karmę należy dobrać indywidualnie dla konkretnego zwierzęcia. Możemy jednak wyróżnić kilka czynników, które pomogą nam w wyborze najlepszej kociej karmy. Na co szczególnie zwracać uwagę?
- Na etykiecie produktu powinny być wymienione konkretne rodzaje mięsa – np. wołowina, łosoś, a nie kategorie produktów – np. produkty pochodzenia zwierzęcego.
- Dobrze jeżeli mięso w karmie było wcześniej poddane jedynie minimalnej obróbce termicznej, co niweluje ryzyko utraty cennych składników odżywczych.
- Karma nie powinna zawierać sztucznych konserwantów, barwników i aromatów.
- Należy też uważać na składniki, które potencjalnie mogą powodować reakcję alergiczną u kota, np. mięso z kurczaka.
- Karma powinna zawierać stosunkowo niewiele węglowodanów, których źródłem są m.in. zboża, a które mogą przyczyniać się do niepotrzebnego wzrostu wagi kota.
- Dobrze, jeżeli karma będzie bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, których dobrym źródłem w diecie kota są tłuszcze zwierzęce, przede wszystkim oleje z ryb.
- Produkty z dodatkiem mleka, produktów mlecznych i cukru należy omijać szerokim łukiem.
Jaka karma dla kociąt, a jaka dla seniorów?
Karma dla kociąt
Jeżeli szukasz karmy dla kociąt, postaw na produkt bogaty w białko i tłuszcze. Szczególnie białko we wczesnym okresie życia kota jest absolutnie kluczowe dla odpowiedniego rozwoju mięśni i kości.
Plusem będzie również dodatek tauryny w karmie, istotny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego, serca i wątroby, oraz zawartość witamin – szczególnie A, D i E dla wsparcia rozwoju kości oraz układu odpornościowego.
Kot pozostaje kocięciem do 6-7 miesiąca życia. Do tego czasu koty mają wysokie zapotrzebowanie na energię, dlatego karmy w wersji “kitten” o zwiększonej ilości kalorii mogą być dobrym rozwiązaniem. Następnie można przejść na żywienie karmą dla kotów dorosłych, pamiętając o zachowaniu kilkudniowego etapu przejściowego przy zmianie karmy, aby uniknąć rewolucji ze strony układu pokarmowego.
Karma dla kotów seniorów
Dieta dla kotów seniorów, czyli takich powyżej 10 roku życia, powinna wspierać prawidłowe funkcje stawów zwierzęcia – dobrze, jeżeli będzie wzbogacona o odpowiednie suplementy, np. glukozaminę i chondroitynę. Oprócz tego niezwykle cennym dodatkiem będą oleje z ryb bogate w kwasy omega-3.
Podobnie jak w przypadku kotów dorosłych karma w diecie kota seniora powinna w większości składać się z wysokojakościowego białka oraz tłuszczy. Starsze koty mogą mieć obniżone funkcje trawienne, co oznacza, że mniej składników odżywczych będzie przez nie trawione. Może to przyczyniać się do niedoborów pewnych składników oraz do utraty wagi. Dlatego na tym etapie życia kota szczególnie ważna jest dieta oparta na wysokiej jakości składnikach.
Koty w podeszłym wieku częściej zapadają też na różnego rodzaju choroby, chociażby cukrzycę czy choroby nerek. W tym przypadku dieta powinna być szczegółowo omówiona z lekarzem weterynarii.
Karma dla kota z chorymi nerkami
Dieta kota, który z różnych powodów cierpi na choroby nerek powinna wiązać się z pewnymi restrykcjami i regułami. Jakimi?
- Ilość białka w diecie chorego kota powinna być starannie dobrana – najlepiej omówić jego ilość z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Białko w żywieniu kota z chorymi nerkami musi być wysokiej jakości, a więc musi pochodzić z produktów odzwierzęcych.
- Koty z chorobami nerek powinny również przejść na dietę niskofosforową. Nadmiar fosforu w organizmie zwierzęcia może przyczynić się do pogorszenia funkcji nerek.
- Konieczne będzie również odpowiednie nawodnienie, z tego względu warto postawić przede wszystkim na karmy mokre.
- Choroby nerek u kotów mogą przyczyniać się do niedoboru potasu – zaleca się więc jego suplementację.
- Warto również do wzbogacić koci jadłospis o suplementację witaminową, w szczególności o witaminę B i D, a także dodatek kwasów omega-3.
Karma dla kota z cukrzycą
Na co szczególnie zwrócić uwagę w przypadku diety kota cierpiącego na cukrzycę? Poniżej kilka wstępnych wskazówek – szczegóły zależą oczywiście od konkretnego kociego przypadku i zawsze powinny być omówione z lekarzem weterynarii.
- Dobrze wybrać wysokiej jakości karmę z ograniczoną ilością węglowodanów i dużą zawartością białka. Pomoże to w utrzymaniu odpowiedniej masy mięśniowej, będzie też korzystne dla zachowania stałego poziomu glukozy we krwi.
- Karma dla kota chorego na cukrzycę powinna być wysokomięsną karmą mokrą – unikaj podawania bogatych w węglowodany karm suchych.
- Warto wzbogacić dietę kota cukrzyka o dobrej jakości tłuszcze, które również, jak w przypadku białka, mają minimalny wahania poziomu glukozy. W diecie kotów należy unikać dodatku tłuszczów roślinnych, a postawić na tłuszcze odzwierzęce.
- Dieta powinna być ponadto ściśle dostosowana do potrzeb energetycznych danego zwierzęcia. Kontrola odpowiedniej wagi jest w przypadku diety kotów cukrzyków kluczowa.
Karma dla kota po sterylizacji
Kastracja znacząco wpływa na spadek kociego metabolizmu, co w naturalny sposób powoduje wzrost ryzyka nadwagi. Jak karmić kota po sterylizacji?
- Zabieg nie zmienia znacząco potrzeb pokarmowych kota. Najważniejsze jest pilnowanie bilansu energetycznego, a więc ilości podawanych kotu kalorii.
- Postaw na dietę niskokaloryczną, wybierając karmę o obniżonej zawartości węglowodanów, np. karmę bez zbóż. Mniej kalorii w większej objętości zapewniają karmy mokre.
- Podobnie jak w przypadku problemów cukrzycowych, dobrze będzie wybrać posiłki obfite w białko wysokiej jakości – najlepiej pochodzenia niehodowlanego.
- Zadbaj o to, aby kocie posiłki zawierały wszelkie niezbędne minerały i składniki odżywcze oraz aby były odpowiednio zbilansowane. O szczegóły zapytaj weterynarza.
- Zapewnij odpowiednie nawodnienie celem wsparcia nerek i układu moczowego.
Poza odpowiednią dietą kota po sterylizacji warto również regularnie motywować i mobilizować do aktywności fizycznej.
Jakich karm nie dawać kotu?
Co powinno być dla nas lampką ostrzegawczą przy wyborze kociej karmy? Jaka karma potencjalnie może być szkodliwa dla kota albo, w “najlepszym” razie, nie zapewni mu odpowiednich składników odżywczych?
- Karma, która w składzie ma zbyt dużo węglowodanów, pochodzących z np. kasz czy zbóż. Zboża ponadto często są wyzwalaczem alergii pokarmowych u kotów.
- Karmy o niejasnym składzie, w których nie wiemy co producent dodał. Odpowiednia ilość mięsa to jednak nie wszystko – musi być jeszcze dobrej jakości z jasno wskazanym źródłem, czyli np. mięso wołowe, łosoś, mięso z jelenia.
- Warto również unikać w karmach dla kotów wszelkiego rodzaju konserwantów, sztucznych barwników i dodatków smakowych oraz produktów mlecznych i cukrów.
Fot. Marc Derndorff / Pexels