Bez kategorii

Karma dla labradora – na co koniecznie zwrócić uwagę?

Karma dla labradora

Labrador retriever to rasa, która ma specyficzne potrzeby żywieniowe. Ogólne zasady żywienia labradora nie odbiegają znacznie od zasad prawidłowego żywienia wszystkich psów, a więc karma dla labradora powinna zawierać wysokiej jakości źródła białka pochodzenia zwierzęcego, zdrowe tłuszcze bogate w kwasy omega-3 oraz witaminy i minerały. Wybór właściwej karmy ma ogromne znaczenie, ponieważ to, co zjada pies wpływa na jego zdrowie, energię i ogólne samopoczucie.

Jakie składniki powinna zawierać karma dla labradora?

Znane ze swojego przyjaznego usposobienia i inteligencji labradory to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Jako oddani towarzysze rodziny i psy terapeutyczne wymagają specjalnej troski, aby mogły cieszyć się zdrowiem i witalnością przez całe życie. Kluczowym elementem tej troski jest odpowiednio dobrana dieta. Jakie składniki powinna zawierać karma dla labradora i jaki unikać powszechnych błędów żywieniowych?

Wysokiej jakości białko

Labradory, jak wszystkie psy, potrzebują białka do budowy i utrzymania w dobrej kondycji m.in. tkanki mięśniowej. Karma powinna zawierać wysokiej jakości białka, czyli takie o właściwym składzie aminokwasowym. Poza kurczakiem, indykiem, rybą, jagnięciną, doskonałym wyborem będzie dziczyzna. Dlaczego mięso pochodzące od dzikich zwierząt jest zdrowe i potrzebne psom? Dziczyzna jest bogata w wysokiej jakości białko, bogate w aminokwasy egzogenne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa.

Zdrowe tłuszcze

Tłuszcze są ważnym źródłem energii. Karma dla labradora powinna zawierać zdrowe tłuszcze, bogate w kwasy omega-3, wspomagające utrzymanie w dobrej kondycji skórę i sierść. Dieta nie może być zbyt tłusta, bowiem labradory mają tendencję do nadwagi, co jest często wynikiem nadmiernego spożycia kalorii i niewystarczającej aktywności fizycznej. 

Węglowodany – opcjonalny dodatek warzyw

Chociaż węglowodany w karmie dla labradora nie są kluczowym składnikiem, to dostarczają energii i błonnika. Dobrym źródłem węglowodanów w diecie psa są warzywa. Charakteryzują się niską kalorycznością, są źródłem włókna pokarmowego (które wspomaga pracę jelit) oraz dostarczają pewne ilości witamin i składników mineralnych.

Witaminy i minerały

Labradory, jak wszystkie psy, potrzebują zbilansowanej diety z odpowiednią ilością witamin i minerałów. Warto zwrócić uwagę, czy karma zawiera witaminy A, D, E oraz kompleks witamin B, a także minerały takie jak wapń i fosfor. Dobrym wyborem będzie uzupełnienie tradycyjnej karmy zdrowymi przekąskami z dziczyzny. Jest ona bogata w składniki odżywcze i witaminy (B12, żelazo, cynk i niacynę) – ważne dla zdrowia skóry, sierści i układu odpornościowego. Warto pamiętać, że dziczyzna pochodzi od dzikich zwierząt, które żyją w naturalnym środowisku i nie są narażone na działanie hormonów wzrostu, antybiotyków i innych substancji chemicznych jak mięso hodowlane. Co ważne, należy wybierać dziczyznę pochodzącą od sprawdzonych i renomowanych dostawców.

Składniki dodatkowe w karmie dla labradora

Rasa ta charakteryzuje się skłonnością do problemów ze stawami, szczególnie w połączeniu z nadmiarowymi kilogramami. Labradory narażone są na schorzenia genetyczne o tym podłożu, np. dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Labradory rosną bardzo szybko, zwłaszcza w pierwszym roku życia. Szybki wzrost może prowadzić do nierównomiernego rozwoju stawów i kości, co dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowania. Tym bardziej odpowiednia dieta jest niezwykle ważna. Dobrze, by karma dla labradorów zawierała dodatek składników wspomagających zdrowie stawów  – glukozaminę i chondroitynę.

Odpowiednia karma przeciwdziała problemom żywieniowym u labradorów

Podatne na różne choroby układu trawiennego labradory, muszą spożywać odpowiednio zbilansowaną dietę. W wyniku nieprawidłowego żywienia labradory są szczególnie narażone na otyłość. Rasa ta ma tendencję do nadwagi, a nadmierne spożycie kalorii i niewystarczająca aktywność ruchowa mogą pogłębiać problem.

Dieta zawierająca zbyt dużo tłuszczu względem potrzeb zwierzęcia, może prowadzić do zapalenia trzustki objawiającego się wymiotami, biegunką, utratą apetytu i bólami brzucha.

Labradory mogą cierpieć na nietolerancję lub alergie pokarmowe, które prowadzą do przewlekłych problemów trawiennych. Opiekuna powinny niepokoić takie objawy, jak biegunka, wymioty, świąd skóry czy łysienie. Ponieważ dziczyzna jest mięsem mniej przetworzonym, a także rzadziej stosowanym w żywieniu, uzupełnienie nią diety zmniejsza ryzyko reakcji alergicznych.

Wynikiem niewłaściwej diety, w szczególności niedoboru błonnika mogą być zaparcia. Na bolesne wypróżnienia pomocne będzie zwiększenie ilości błonnika w diecie. Co więcej, opiekun powinien pilnować podawania zwierzęciu regularnych posiłków, by nie dostawało ono jednorazowo dużych porcji jedzenia oraz unikać podawania resztek ze stołu, które dla psa mogą być trudne do strawienia, niezdrowe, a nawet trujące. Warto również zadbać o odpowiednią ilość wody pobieraną przez psa w ciągu dnia.

Jak wybrać odpowiednią karmę dla labradora?

Wybierając odpowiednią karmę dla labradora, opiekun powinien uważnie czytać etykiety na produktach. Im mniej w diecie sztucznych dodatków i konserwantów, tym lepiej i zdrowiej dla zwierzęcia. Szerokim łukiem należy omijać karmy z dodatkiem cukru w składzie. Należy również unikać karm z dużą ilością wypełniaczy w postaci kukurydzy czy soi oraz zawierających duże ilości tłuszczów niskiej jakości. Zdrowszym wyborem, by uzupełnić dietę w niezbędne węglowodany, będzie dodatek warzyw, a w tłuszcze – mięso wołowe, drobiowe, ryby. 

Jeśli labrador ma specjalne potrzeby zdrowotne, np. cierpi z powodu chorób stawów, ma problem z nadwagą lub dokuczają mu alergie pokarmowe, właściwie będzie dopasować jego dietę do tych problemów. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni stan zdrowia zwierzęcia, a także z dietetykiem zwierzęcym, który pomoże dobrać odpowiednią dietę. 

Jeśli już opiekun zdecyduje się zmienić dotychczasową karmę na nową, powinien wprowadzać ją stopniowo, np. mieszając z tą, którą do tej pory żywił się pies, przez okres około tygodnia, by uniknąć możliwych problemów żołądkowych. Warto również w tym momencie obserwować reakcje labradora na nową karmę.


Fot. Pexels