Karma hipoalergiczna – co to jest?
Karma hipoalergiczna to specjalistyczne pożywienie przeznaczone dla psów z alergiami pokarmowymi. W dobrych karmach hipoalergicznych znajdziemy białka, które rzadziej uczulają – unika się więc często kurczaka lub wołowiny. Skład takiej karmy jest opracowany tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Co to dokładnie oznacza?
W takich karmach znajdziemy zwykle hydrolizowane białka, czyli takie, które w procesie rozrywania długich łańcuchów polipeptydowych zostały podzielone na krótsze łańcuchy lub poszczególne aminokwasy. W teorii ich masa cząsteczkowa jest zbyt mała, aby wywołać reakcję alergiczną. Jednak w praktyce (i w badaniach naukowych) nawet hydrolizowane białko może powodować alergie u psa.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy hipoalergicznej?
- Składniki. Unikaj karm zawierających znane alergeny, takie jak kurczak, wołowina, pszenica, soja czy kukurydza.
- Źródła białka. Dobrze wybrać karmę zawierającą mniej popularne źródła białka, takie jak ryby, kaczka, konina czy dziczyzna.
- Niepożądane dodatki. Upewnij się, że karma nie zawiera sztucznych barwników, konserwantów ani wzmacniaczy smaku, które mogą również powodować alergie.
- Certyfikaty i badania: Wybieraj produkty z certyfikatami jakości oraz takimi, które przeszły odpowiednie badania kliniczne.
Co uczula psa w karmie?
Psiego alergika uczulić może niemal każdy składnik pożywienia (łącznie z dodatkami technologicznymi w karmach), co tylko utrudnia sprawę. Natomiast najczęstszymi przyczynami alergii pokarmowej u psów są: wołowina, mleko i jego przetwory, drób (w tym jajka), jagnięcina, a ze źródeł roślinnych soja oraz zboża (głównie kukurydza i pszenica).
Warto zauważyć, że wymienione najczęstsze alergeny to zarazem najczęściej występujące składniki w karmach komercyjnych dla psów. To dlatego, że alergia pokarmowa często następuje po przewlekłej ekspozycji zwierzęcia na powszechne występujące białka w diecie. Ponadto pies może mieć uczelnie na więcej niż jedno białko jednocześnie.
Dlaczego psy mają uczulenie na kurczaka?
Po pierwsze – to nie jest tak, że wszystkie psy mają uczulenie na kurczaka. To popularny alergen, występujący w wielu karmach na rynku, jednak większość czworonogów może spożywać tego typu mięso, bez żadnych zdrowotnych perturbacji.
To, czy pies jest uczulony na kurczaka zależy przede wszystkim od jego indywidualnych predyspozycji genetycznych. Szanse na wystąpienie alergii pokarmowej wzrastają, jeżeli pies był często eksponowany na białka kurczaka w diecie. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na alergię pokarmową, prześledź dotychczasowe składniki diety Twojego psa, a następnie skonsultuj się z lekarzem weterynarii i dietetykiem zwierzęcym.
Jakie warzywa dla psa alergika?
Jeżeli Twój pies boryka się z alergiami pokarmowymi, warto wzbogacić jego dietę o warzywa, które rzadko uczulają, a ponadto stanowią świetne źródło minerałów i witamin. Tego rodzaju pożywienie zawsze jednak trzeba wprowadzać stopniowo i obserwować, jak pies reaguje na nowe warzywne przysmaki.
Jakie warzywa będą dobre dla psa alergika?
- Dynia. Dobre źródło błonnika.
- Brokuły. Bogate w witaminy C i K.
- Marchew. Źródło witaminy A. Marchew jest również lekkostrawna.
- Szpinak. Zawiera witaminy A, B, C i K oraz żelazo.
Jakie białko najmniej uczula psa?
Białko, które potencjalnie będzie najmniej uczulało naszego psa to takie, które nie jest powszechnie stosowane w karmach. Może być to łosoś, pstrąg, konina oraz wszelkiego rodzaju dziczyzna, np. mięso z jelenia, dzika czy bażanta.
Karma dla psa alergika – czy dziczyzna jest dobrym wyborem?
Stosowanie w psiej diecie białka z mniej popularnego źródła z reguły zmniejsza ryzyko wystąpienia uczulenia pokarmowego. Z tego względu dobrej jakości dziczyzna może być świetnym wyborem dla czworonoga, który boryka się z problemami alergicznymi.
Dziczyzna, ze względu na niską zawartość tłuszczu, dobrze się też sprawdzi w diecie psów, które potrzebują zrzucić nadmiarowe kilogramy.
Co jednak najważniejsze – zmianę diety swojego pupila zawsze przeprowadzaj stopniowo. Jeżeli Twój pies doświadcza alergii pokarmowych, wprowadzenie posiłków na bazie dziczyzny skonsultuj wcześniej z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym.
Jaka karma dla psa z alergią skórną?
Jeżeli Twój pies ma problemy z alergicznymi zmianami na skórze, poszukaj dla niego karmy zawierającą kwasy omega-3, czyli np. takiej z dużym udziałem mięsa z łososia. W przeciwieństwie do mięsa hodowlanego również dziczyzna zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Dobrze sprawdzi się również pożywienie bogate w biotynę i cynk, czyli składniki, które wspierają zdrowie skóry i sierści psa. Te znajdziesz chociażby w wątrobie wołowej i mięsie jagnięcym.
Unikaj karm zawierających sztuczne barwniki, aromaty czy konserwanty.
Fot. Krystian Bęben / Pexels