Ku naszej radości, nasze psy żyją coraz dłużej. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, a dostrzeżemy w otoczeniu coraz więcej psich seniorów. Wszystko za sprawą bezpieczniejszego stylu życia, zwracania większej uwagi na profilaktykę zdrowotną i lepszego żywienia.
Chociaż starość nie jest chorobą, zmiany w organizmie związane ze starzeniem się sprawiają, że psi seniorzy są bardziej podatni na problemy zdrowotne i choroby. Nowotwory, choroby nerek i choroby serca są najczęstszymi przyczynami śmierci psów, ale odpowiednie żywienie może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych chorób i stanów przewlekłych. Dlatego warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się jak wybrać karmę dla psa seniora i co warto uwzględnić w diecie starszego psa.
Starzenie się psa
Wybielający się pyszczek, siwiejąca sierść i zmieniająca się kondycja ciała w połączeniu z zauważalnym spadkiem zdolności widzenia i słyszenia to wyraźne oznaki starzenia się. Mniej oczywiste są zmiany fizjologiczne, które towarzyszą psu podczas starzenia się.
Te zmiany fizjologiczne powodują spowolnienie zapotrzebowania energetycznego psa. Starsze psy zazwyczaj mają niższą aktywność fizyczną, co skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na kalorie. Jednakże nie oznacza to, że ich dieta powinna być uboga w składniki odżywcze. Wręcz przeciwnie – karma powinna być odpowiednio zbilansowana, wysoce strawna i bardzo dobrej jakości.
W okresie starości pojawia się stosunkowo najwięcej chorób i powinniśmy być na to gotowi. Dobrą wiadomością jest to, że stosując zdroworozsądkowe podejście do zmieniających się potrzeb żywieniowych starzejącego się psa, można pomóc zrównoważyć wiele negatywnych skutków starości.
Karma dla psa seniora – na co zwrócić uwagę przy żywieniu?
Przekroczenie pewnej granicy wieku nie oznacza wcale, że koniecznie musimy zmieniać psu dietę. Zmiany w diecie powinny podążać za zmianami w stanie zdrowia zwierzaka, a nie za tym, że licznik lat przekroczył dany próg.
Co ciekawe, dla seniorów nie ma ustalonych innych profili składników odżywczych niż dla psów dorosłych. Oznacza to, że producenci karmy dla zwierząt nie mają znormalizowanej listy minimalnych składników odżywczych wymaganych dla karmy przeznaczonej dla starszych psów. Dorosłe psy różnią się znacznie pod względem tego, kiedy i jak zaczynają się starzeć, więc trudno jest zorganizować potrzeby żywieniowe w jeden zestaw wymagań.
Odbiegając jednak od wymagań dla producentów karm jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę żywiąc psiego seniora. Na pewno korzystnie jest włączyć do diety kwasy omega-3. Szukaj zatem w składnikach karmy np. oleju z łososia, który jest dobrym ich źródłem. Niekiedy warto również wzbogacić dietę o odpowiednie suplementy łagodzące ból stawów – glukozaminę i chondroitynę, które wspierają zdrowie stawów.
Czy psi senior powinien jeść mniej białka?
Obalmy teraz jeden z popularnych mitów na temat żywienia psiego seniora – „gdy pies jest starszy, zmniejsz ilość białka w jego diecie”. Nie! Nie zmniejszamy ilości białka w diecie tylko dlatego, że pies osiągnął dany wiek! Czasem starszy pies będzie potrzebował nawet większych ilości białka, ze względu na zmniejszone funkcje trawienne. Zbyt małe ilości białka w diecie mogą bowiem prowadzić m.in. do gorszej reakcji na zakażenia. Ważne też, aby to białko w diecie psa seniora było wysokiej jakości, pochodzące głównie ze składników odzwierzęcych.
Zwróć uwagę na dawkę kaloryczną dla psa seniora
Problemem w żywieniu psich seniorów wydaje się utrzymanie odpowiedniej masy ciała starszego zwierzaka. Najczęściej chodzi o nadmiar kilogramów spowodowany przekarmieniem. Dochodzi do niego, gdy nie zmniejszymy psu dawki pokarmowej (a więc ilości przyjmowanych kalorii), mimo zmniejszonej aktywności psa z powodu starości. Dlatego bardzo ważne jest, aby wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne naszego psiego seniora i ściśle trzymać się ilości wyliczonych kalorii.
Z drugiej strony może się również zdarzyć, że psi seniorzy są zbyt chudzi ze względu na obniżony apetyt i choroby. Pamiętaj więc, aby dawkę pokarmową zawsze dobierać indywidualnie do danego psa i jego stanu zdrowia.
Specjalne potrzeby zdrowotne
Starsze psy często cierpią na różne dolegliwości zdrowotne, które mogą wymagać odpowiednich zmian w diecie. Najczęstsze dolegliwości psich seniorów dotyczą:
- Problemy z stawami. W przypadku psów z problemami stawowymi warto wybierać karmy wzbogacone o glukozaminę i chondroitynę, które wspierają zdrowie stawów. Wówczas niezwykle ważna jest również kontrola wagi psa, aby nie przeciążać stawów psa nadmiernymi kilogramami.
- Problemy z nerkami. Dla psów z chorobami nerek zaleca się karmy o obniżonej zawartości fosforu, co pomaga odciążyć nerki. W takim wypadku najlepiej jest skonsultować dietę z dietetykiem zwierzęcym.
- Problemy z zębami. Starsze psy często mają problemy z zębami, co może utrudniać im jedzenie, szczególnie suchej karmy. W takich przypadkach rozważ przejście na mokrą karmę lub samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa (jeśli masz odpowiednią wiedzę lub jadłospis od psiego dietetyka).
Karma dla psa seniora – podsumowanie
Mając w domu psiego seniora, powinieneś go często obserwować. Regularne monitorowanie wagi, stanu skóry, sierści, apetytu i poziomu energii psa jest kluczowe, aby ocenić, czy wybrana dieta jest odpowiednia. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak spadek wagi, problemy z apetytem lub trawieniem czy apatia, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii oraz dietetykiem zwierzęcym, aby dostosować dietę.
Fot. Lisa Fotios / Pexels