Karma dla psa z chorą trzustką – jaką wybrać?
Pies z chorą trzustką wymaga szczególnego zadbania o właściwą dietę. Trzustka pełni bowiem ważną rolę w trawieniu i metabolizmie tłuszczów, więc jej niewydolność lub zapalenie wymaga szczególnego podejścia do żywienia. Dziś podpowiemy, jak zadbać o zdrowie psa z chorą trzustką, aby jego dieta mogła wspierać regenerację i dobre samopoczucie.
Rola trzustki w organizmie
Trzustka pełni dwie główne funkcje – wydziela enzymy trawienne oraz hormony. Produkowane w trzustce enzymy (amylaza, lipaza i proteaza) są transportowane w postaci tzw. soku trzustkowego do jelita cienkiego i pomagają w trawieniu składników odżywczych – odpowiednio węglowodanów, tłuszczów i białek. Gdy dochodzi do zapalenia trzustki narząd ten nie jest w stanie efektywnie trawić pokarmów, zwłaszcza tłuszczów.
Natomiast produkowane w trzustce hormony (insulina, glukagon) są odpowiedzialne za regulację poziomu cukru we krwi. Trzustka jest zatem niezwykle ważnym organem, który pełni kluczową rolę w procesie trawienia, regulacji glikemii i utrzymaniu odpowiedniego środowiska w układzie pokarmowym u psów.
Chora trzustka u psa – jakie objawy?
Choroby trzustki, takie jak zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki (EPI), ostre oraz przewlekłe zapalenie trzustki, mogą poważnie zagrażać zdrowiu i życiu naszych czworonogów. W zależności od rodzaju schorzenia, objawy chorej trzustki mogą przybierać różne formy. Do głównych i ogólnych objawów, które powinny nas zaniepokoić należą:
- wymioty,
- biegunki,
- ból brzucha,
- utrata masy ciała,
- brak apetytu (lub przeciwnie – bardzo zwiększony apetyt),
- ogólne osłabienie.
Gdy zauważymy którekolwiek z powyższych objawów, powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza weterynarii. Choroby trzustki wymagają jednak nie tylko leczenia weterynaryjnego, ale również odpowiedniej diety.
Jaka karma dla psa chorego na trzustkę?
Karma powinna być przede wszystkim niskotłuszczowa
U psów z chorą trzustką bardzo ważne jest zachowanie w diecie niskich ilości tłuszczu. Obniżenie poziomu tłuszczu pomaga zmniejszyć obciążenie trzustki i zapobiegać nawrotom choroby. W ostrym zapaleniu trzustki dieta powinna zawierać nie więcej niż 10% tłuszczu w suchej masie, a więc znacząco mniej tłuszczu niż dieta zdrowego psa.
W karmie dla psa z chorą trzustką najwięcej powinno być białka wysokiej jakości
Skoro dieta psa z chorą trzustką jest niskotłuszczowa, to ten obniżony tłuszcz powinniśmy zastąpić wysokiej jakości białkiem – np. z dziczyzny, czyli mięsa niskotłuszczowego i nieprzemysłowego. Białko powinno stanowić około 15-30% diety psa z chorą trzustką, a u zwierząt wychudzonych nawet powyżej 30%. Dodajmy, że wysokiej jakości białko dla psa oznacza białko pochodzenia zwierzęcego, a więc mięso mięśniowe i podroby.
Dieta psa z chorą trzustką musi być łatwostrawna
Pomocne w łagodzeniu objawów może być również zapewnienie łatwostrawnej diety, z którą organizm nie będzie musiał „długo walczyć”, aby została strawiona. Unikaj więc pokarmów ciężkostrawnych i o wysokiej zawartości włókna pokarmowego. Włókno powinno stanowić nie więcej niż 5% diety.
Najlepiej wybrać dla psa z chorą trzustką karmę mokrą
Karmy suche zawierają duże ilości węglowodanów, w tym włókna, co może nasilać objawy. Dla psa z chorą trzustką wybierz zatem karmę mokrą o niskiej zawartości tłuszczu.
Co może jeść pies z chorą trzustką? Czego unikać?
Dieta psa z chorą trzustką powinna być ustalona indywidualnie z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Produkty, które warto uwzględnić w diecie psa z problemami trzustkowymi to m.in.:
- chude mięsa, takie jak mięso z królika, jelenia, indyka, kurczaka, bażanta;
- chude ryby, np. dorsz;
- suplementy, np. witaminy B12, witamina E, kwasy omega 3 (najlepiej po konsultacji z dietetykiem).
Pomocne może okazać się również stosowanie enzymów trawiennych, które wspomogą organizm w trawieniu węglowodanów, tłuszczy i białek. Jednak ten aspekt zawsze skonsultuj wcześniej z lekarzem weterynarii, ponieważ nieodpowiednio dobrane preparaty zawierające enzymy trzustkowe mogą dać powikłania związane z ich stosowaniem (m.in. krwawienia, nadżerki, owrzodzenia jamy ustnej).
W żywieniu psa z chorą trzustką unikamy natomiast przede wszystkim podawania resztek ze stołu, smażonych potraw, tłustych przekąsek i nadmiernej ilości warzyw (szczególnie tych wzdymających z roślin strączkowych).
Najczęstsze błędy w diecie psa z chorą trzustką
- Podawanie tłustych przekąsek – niestety, często zapominanym przez opiekunów elementem diety są przekąski. Smakołyki takie jak kawałki sera czy przysmaki z tłustych ryb są zdecydowanie zakazane. Nawet mała ilość tłuszczu może pogorszyć stan psa.
- Nagła zmiana diety – jeśli planujesz zmianę karmy na bardziej odpowiednią, rób to stopniowo, aby uniknąć problemów żołądkowych.
- Brak konsultacji – dieta psa z chorą trzustką powinna być ustalana we współpracy z lekarzem weterynarii lub zwierzęcym dietetykiem, aby mieć pewność, że dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Jak pomóc psu z zapaleniem trzustki?
Podstawową zasadą żywienia psa z chorą trzustką jest podawanie mu diety lekkostrawnej o niskiej zawartości tłuszczu. Takie działanie ma odciążyć pracę trzustki.
To co jeszcze możemy zrobić, to zwiększyć ilość posiłków psa w ciągu dnia, aby automatycznie zmniejszyła się porcja jednorazowego posiłku. Dobrym pomysłem będzie rozdzielenie dobowej dawki karmy na 3-5 posiłków w ciągu dnia. Bardzo ważna jest również regularność – podawaj psu posiłki o stałych porach.
Niezwykle istotna jest także kontrola wagi naszego psa. Utrzymanie zdrowej masy ciała jest istotne, ponieważ otyłość może zwiększać ryzyko zaostrzenia się choroby.
Fot. Weder Soares Dos Santos / Pexels