Szczenięta należy karmić zgodnie z wypracowanym planem, by wyrobić w nich zdrowe nawyki żywieniowe. Wybór odpowiedniej diety dla szczeniaka i właściwy sposób podawania pokarmów ma istotne znaczenie dla jego zdrowego rozwoju, wzrostu i odporności na infekcje. Żywienie szczeniaka w dużym stopniu wpływa na całe jego pozostałe życie.
Z artykułu dowiesz się, jak dostosować dietę do indywidualnych potrzeb szczeniaka, jakie są najlepsze rodzaje karmy dla szczeniąt, jak często karmić młodego psa oraz jakich błędów unikać, aby zapewnić mu zdrowy start w dorosłe życie.
Nieodpowiedni dobór karmy i błędy żywieniowe mogą prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych, a tego wszyscy właściciele młodych czworonogów pragną uniknąć. To ważne, żeby wiedzieć, jak mądrze karmić szczeniaka i na co zwrócić uwagę podczas rozszerzania jego diety.
Jak karmić szczeniaka w zależności od jego wieku i wielkości?
Odpowiednie żywienie szczeniąt polega na dostarczaniu właściwych składników odżywczych w optymalnych porcjach. Pokarm należy podawać w zależności od wieku i rozmiarów szczenięcia. Psy ras małych i średnich nie potrzebują takiej samej ilości pożywienia, jak psy ras dużych. Podobnie zapotrzebowanie na ilość karmy wzrasta wraz z wiekiem szczenięcia, jego rozwojem i aktywnością.
Szczenięta do 4 tygodnia życia karmione są mlekiem matki
Szczenięta po urodzeniu do 4 tygodnia życia karmione są wyłącznie mlekiem matki. Jeśli matka nie może wykarmić maluchów, konieczne jest zastosowanie pokarmu zastępczego dostępnego w sklepach zoologicznych lub w gabinetach weterynaryjnych. Warto wybrać taki najbardziej zbliżony składem odżywczym do mleka suki. Konieczne jest wówczas zaopatrzenie się w odpowiednie butelki i smoczki (dobrane do wielkości pyszczka szczeniąt) i dbanie o ich higienę. Szczenięta w pierwszych tygodniach życia karmi się zwykle co dwie godziny.
Ile karmy dla szczeniaka od 4 do 8 tygodnia życia?
Około 2-4 tygodnia życia psom wyrzynają się zęby mleczne i wtedy rozpoczyna się proces stopniowego odsadzania szczeniąt. Mleko suki nie zaspokaja już bowiem rosnącego zapotrzebowania szybko rosnących szczeniąt. Należy wówczas stopniowo wprowadzać pokarmy stałe w postaci karmy dla szczeniąt, na początku zmieszanej z wodą w celu uzyskania konsystencji półpłynnej. Następnie w wieku 6-8 tygodni dieta szczeniąt ulega zmianie, ponieważ przestają spożywać mleko matki i przechodzą w pełni na pożywienie stałe.
W tym okresie karma powinna być drobna i łatwa do pogryzienia. Jednocześnie malcowi należy zapewnić stały dostęp do świeżej wody pitnej. Pokarm w tym wieku podaje się co 4-6 godzin.
Jak często karmić szczeniaka od 8 do 12 tygodnia życia?
Wraz z wiekiem szczeniąt zmniejsza się częstotliwość podawania karmy. 8-tygodniowe psy są już gotowe na zwiększenie ilości karmy w jednej porcji. Do 12 tygodnia kontynuuje się karmienie odpowiednio dobranym pokarmem, jednocześnie monitorując wagę szczenięcia. Trzymiesięczne maluchy mogą mieć jeszcze problemy z pogryzieniem karmy suchej, ale z każdym tygodniem będą sobie z tym radziły coraz lepiej, o ile oczywiście będą to gryzienie ćwiczyły i doskonaliły. Trzeba im dawać ku temu okazję.
Szczeniaki od 3 do 6 miesiąca życia powinny jeść trzy-cztery razy dziennie
Do 6 miesiąca życia pokarm suchy można zwilżać wodą lub bulionem, aby ułatwić jedzenie. Dzienna porcja karmy powinna być rozłożona na trzy posiłki. Oczywiście aktywne szczenięta mogą potrzebować większej ilości karmy, dlatego należy wziąć to pod uwagę, dostosowując porcję do indywidualnych potrzeb.
Jeśli szczenię należy do dużej rasy, warto spróbować specjalny pokarm dla szczeniąt ras dużych. Takie psy zwykle szybko rosną, a to wiąże się z koniecznością dostarczania im odpowiednich składników odżywczych we właściwych ilościach.
Szczenięta od 6 do 12 miesiąca życia mogą jeść od trzech do dwóch porcji dziennie
Do roku życia szczenięcia utrzymuje się od trzech do dwóch porcji jedzenia dziennie. Trzeba przy tym pamiętać o odpowiedniej ilości ruchu i nie dokarmianiu szczenięcia między posiłkami. Przy szkoleniu i trenowaniu powinno się stosować zdrowe przekąski w ramach nagród.
Niezwykle ważne w żywieniu szczeniąt jest monitorowanie wagi, kondycji ciała i sierści oraz ogólnego stanu zdrowia, by móc na bieżąco reagować dietą na zmieniające się potrzeby psa. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Pamiętaj także, że szczenięta są gotowe na odstawienie od mleka matki między 6 a 8 tygodniem życia i nie należy odbierać im niezwykle wartościowego pokarmu wcześniej.
Ile karmy dla szczeniaka dużej rasy?
Karmienie szczeniąt dużej rasy wymaga uwzględnienia ich większych potrzeb żywieniowych i wzrostowych. Jeśli zastanawiasz się, ile karmy dla szczeniaka dużej rasy w wieku 6-12 tygodni, to zastosuj podawanie od trzech do czterech porcji dziennie i obserwuj, czy pies zdrowo rośnie i jest aktywny. W wieku 3-6 miesięcy zmniejsza się częstotliwość karmienia do dwóch lub trzech posiłków dziennie. Roczne szczenięta dużej rasy jedzą zwykle dwie porcje i to jest optymalna liczba posiłków dziennie dla większości dużych psów.
Od kiedy karma dla szczeniaka, czyli kiedy szczenię jest gotowe na odstawienie mleka matki?
Szczenięta powinny być odstawiane od mleka matki stopniowo w wieku około 6-8 tygodni. Pierwsze karmienia mogą być mieszane, by szczenię przywykło do nowych smaków, a jego przewód pokarmowy przyzwyczaił się do nowej diety.
Ciekawostka: czy wiesz, że sposób w jaki szczenię jest odżywiane od okresu odsadzenia do 3. miesiąca życia, określa jego preferencje żywieniowe w dorosłym życiu?
Jaka jest najlepsza karma dla szczeniaka?
Karma dla szczeniąt powinna zawierać optymalnie dobraną mieszankę składników odżywczych: białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów, w celu wspierania prawidłowego rozwoju, wzrostu i zdrowia szczeniąt.
- Białko jest niezbędne do budowy komórek i tkanek. Wspiera prawidłowy stan mięśni, skóry, sierści i narządów wewnętrznych. Szczenięta potrzebują spożywać odpowiednie ilości białka, dlatego karma dla szczeniąt powinna zawierać wysoką jakość białka pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, jaja).
- Źródłem energii dla stale aktywnych szczeniąt są tłuszcze. Pomagają one również wchłaniać niektóre witaminy oraz dostarczają kwasy tłuszczowe niezbędne dla utrzymania dobrej kondycji skóry i futra. Karma dla szczeniąt powinna zawierać zdrowe tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, bogate w kwasy omega-3, które wspierają prawidłowy rozwój układu nerwowego i mózgu.
- Z kolei witaminy są konieczne, by szczenię zdrowo się rozwijało, było odporne na choroby i pasożyty oraz aktywne. Bez witamin zaburzone jest funkcjonowanie wielu procesów fizjologicznych w organizmie szczenięcia. Witamina A jest ważna dla zdrowia skóry psa, a witamina D wspiera rozwój układu szkieletowego.
- Również minerały – np. wapń, fosfor, potas, żelazo i cynk – są niezbędne dla zdrowia kości i mięśni, układu nerwowego, krwionośnego i wydalniczego. Karma dla szczeniąt powinna zawierać właściwe proporcje tych składników, dlatego ważne jest, by czytać etykietę i wybierać pokarm najwyżej jakości o optymalnie dobranych elementach odżywczych.
Należy pamiętać, że karmy dostępne na rynku oznaczone jako pełnoporcjowe powinny z definicji spełniać wszystkie wymagania pokarmowe szczeniąt. Błędem jest uzupełnianie takiej karmy suplementami witaminowymi lub mineralnymi, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznego nadmiaru tych składników w diecie psa.
Nie należy zapominać o roli wody. Ona jest kluczowym składnikiem odżywczym, który zapewnia właściwe nawodnienie organizmu i prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Pamiętaj, że psy potrzebują wody do termoregulacji, czyli utrzymywania właściwej temperatury ciała, dlatego muszą mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody pitnej.
Ile kalorii dziennie potrzebuje szczeniak do prawidłowego rozwoju?
Liczba kalorii potrzebnych do rozwoju szczenięcia zależy od jego wieku, rasy, rozmiaru i aktywności fizycznej. Szczenięta najmłodsze, wraz z mlekiem matki uzyskują optymalną liczbę kalorii dla swojego zapotrzebowania na tym etapie rozwoju. To najdoskonalszy pokarm, oczywiście pod warunkiem, że suka karmiąca jest właściwie żywiona.
Zapotrzebowanie kaloryczne dla psa w wieku od 4 do 8 tygodni zależy od jego indywidualnych potrzeb, ale przyjmuje się przeciętną wartość na poziomie 55-65 kcal na 1 kg masy ciała dziennie, a więc otrzymaną wartość należy podzielić na liczbę porcji dziennie, by uzyskać wartość kaloryczną jednego posiłku.
Pamiętaj, że psy ras dużych (np. dog niemiecki, golden retriever, mastiff angielski, alaskan malamute, bernardyn, rottweiler czy siberian husky) będą potrzebowały znacznie więcej kalorii niż psy ras miniaturowych (jak np. chihuahua, mops, yorkshire terrier, maltańczyk, pekińczyk).
Kiedy szczenię przekracza drugi miesiąc życia następuje jego intensywny wzrost i rozwój, jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne. Do czwartego miesiąca życia psy potrzebują średnio 200-300 kcal na 1 kg masy ciała dziennie. Szczenięta nadal rosną i są wyjątkowo aktywne, kiedy mają już pół roku wciąż potrzebują dużo kalorii w posiłkach – do 250 kcal na 1 kg masy ciała dziennie.
W miarę dorastania i spadku tempa wzrostu zapotrzebowanie kaloryczne może się zmniejszyć, ale należy bacznie obserwować masę ciała i kondycję zwierzęcia. Roczne psy potrzebują przeciętnie około 200 kcal na kilogram masy ciała dziennie.
Karma dla szczeniaka – sucha czy mokra? Jaki rodzaj karmy wybrać?
Karmy dla szczeniąt występują w postaci suchej i mokrej. Najlepsze będą te naturalne, ponieważ są najzdrowsze, wyprodukowane z naturalnych składników i pozbawione sztucznych dodatków, barwników i konserwantów.
Wybierając odpowiedni pokarm, trzeba mieć na uwadze alergie i nietolerancje pokarmowe. Jeśli nie stwierdzono u Twojego zwierzęcia problemów alergicznych, bacznie obserwuj jego reakcje na nowe smaki i pożywienie.
Objawy alergii pokarmowej mogą być różne, a dostrzeżenie konkretnego składnika pokarmowego wywołującego przykre objawy będzie trudniejsze niż późniejsze jego wyeliminowanie z diety. Zwróć uwagę, jeśli szczenię wyjątkowo intensywnie drapie się, liże, gryzie, ma wysypkę skórną lub zaczerwienienie skóry, łuszczenie naskórka, wymiotuje, ma zaparcia lub biegunkę, jest zmęczone, apatyczne i senne.
Jeśli podejrzewasz, że może mieć alergię pokarmową, koniecznie skonsultuj to z lekarzem weterynarii. Ten powinien zlecić odpowiednie testy diagnostyczne, by następnie wyeliminować alergeny z diety szczenięcia.
Ze względu na trwałość, łatwość przechowywania i relatywnie niskie koszty najpopularniejsze są suche karmy dla szczeniąt. Będą zdrowym i prawidłowym wyborem pod warunkiem ich wysokiej jakości, zawartości odpowiednich i we właściwych proporcjach składników odżywczych. Jeśli młody pies nie chce spożywać karmy suchej, warto spróbować ją nawilżyć wodą lub bulionem, albo kupić drobniejsze groszki – być może problemem jest jeszcze trudność z ich pogryzieniem.
Karma mokra ma zdecydowanie wyższą zawartość wody niż pokarm suchy. Dla szczeniąt może pachnieć i smakować lepiej, a co więcej będzie wygodniejsza do spożycia. Jest szczególnie praktyczna, gdy młode psy mają jeszcze trudności z jedzeniem twardej karmy. Trzeba zwrócić uwagę, że karma mokra ma krótszy okres ważności po otwarciu niż karma sucha.
Karma dla szczeniaka bez kurczaka
Karma dla szczeniaka bez kurczaka nie zawiera mięsa kurcząt jako głównego składnika białkowego. Stosuje się ją przede wszystkim u psów uczulonych na ten składnik. W takiej karmie źródłem białka jest zazwyczaj inny rodzaj mięsa lub biało jest pochodzenia roślinnego.
Karma dla szczeniaka bez zbóż
Karma dla szczeniaka bez zbóż to rodzaj pokarmu, który nie zawiera zbóż jako głównego źródła węglowodanów. W miejsce zbóż wykorzystuje się np. warzywa, które są również cennym źródłem witamin i składników pokarmowych. Karmy ze zbożami nie powinny spożywać psy, które mają uczulenie na gluten bądź problemy trawienne po spożyciu ziaren zbóż.
Karma dla szczeniaka – jak ocenić jej jakość?
Aby właściwie ocenić jakość karmy dla psa, trzeba czytać etykiety i rozumieć skład produktu. Ważna jest wiedza na temat tego, co powinna zawierać zdrowa i odpowiednia karma dla szczeniaka, a czego w jej składzie być nie powinno.
Wybieraj produkty oparte na prostych i naturalnych składnikach. Skład karmy umieszczony jest zazwyczaj na etykiecie, w kolejności malejącej, czyli największa zawartość będzie pierwszego wymienionego składnika. Najzdrowsza dla szczeniąt będzie ta karma, która ma mięso jako główny składnik, np. dziczyznę, wołowinę czy drób. Unikaj produktów, które mają zbyt dużą ilość wypełniaczy, np. pszenicy, kukurydzy.
Zwróć uwagę na różne nazwy składników. Ogromny wpływ na jakość pokarmu ma to, czy w jego składzie jest mięso czy mączka mięsna lub “tajemnicze” składniki pochodzenia zwierzęcego. Te ostatnie zwykle będą bardziej przetworzone i mniej wartościowe.
Zrezygnuj z karmy zawierającej sztuczne barwniki i konserwanty. Mogą one być szkodliwe dla wrażliwego i delikatnego układu pokarmowego szczeniąt.
W składzie karmy dla młodych psów ważny będzie udział procentowy białka i tłuszczu oraz witamin i mikroelementów. Zaleca się, aby było przynajmniej 22% białka i 8% tłuszczu w pokarmie, ale są to tylko niezbędne minima. Optymalnie karma dla szczeniąt powinna zawierać nawet 40-50% białka w suchej masie.
Od kiedy karma dla dorosłego psa? Dlaczego szczenięta nie powinny jeść karmy dla dorosłych psów?
Dopóki szczeniak nie osiągnie pełnej dojrzałości powinien spożywać specjalnie zbilansowaną karmę dla szczeniąt. Dopiero młode psy między 12 a 24 miesiącem życia są gotowe na karmy dla dorosłych psów.
Szczeniaków nie powinno się karmić produktami przeznaczonymi dla dorosłych psów, bowiem te mogą nie zawierać odpowiednich proporcji składników odżywczych. Szczenięta potrzebują większe ilości białka, tłuszczu, witamin i minerałów do wzrostu niż dorosłe psy. Jeśli będą spożywały niewłaściwą karmę, to może prowadzić u nich do niedoborów żywieniowych, problemów zdrowotnych, słabej odporności i zaburzeń rozwojowych.
Jak prawidłowo rozszerzać dietę szczeniąt?
Rozszerzanie diety młodych psów polega na stopniowym wprowadzaniu nowych pokarmów, zaczynając od małych ilości, aby dać organizmowi i układowi pokarmowemu czas na przyzwyczajenie się do nowej diety.
Pierwsze inne pokarmy niż mleko matki można zacząć podawać, gdy szczenię ma około 4-6 tygodni. Nie należy wprowadzać gwałtownych zmian do jadłospisu, a powoli dodawać nowe składniki. To nie tylko pozwoli szczenięciu poznać nowe smaki, ale również umożliwi wykrycie potencjalnych alergenów. Wybieraj wysokiej jakości pokarmy, niskoprzetworzone, z naturalnych składników, bez sztucznych dodatków.
Wprowadzaj różnorodne pokarmy, zwracając uwagę na to, by były to źródła białka, witamin i minerałów. Doskonałym wyborem uzupełniającym dietę psów o niezbędne mikroelementy będą warzywa i owoce. Należy przy tym pamiętać, aby podawać je w umiarkowanych ilościach i odpowiednio przygotowane (np. ugotowane warzywa, owoce bez pestek i skórki).
Czego nie może jeść szczeniak?
Nie należy podawać szczeniętom cebuli i czosnku, czekolady, winogron i rodzynek, cytrusów oraz śliwek. Wszystkie te produkty mogą powodować podrażnienie żołądka lub nerek, a w większych ilościach mogą być toksyczne, zwłaszcza dla wrażliwych organizmów szczeniąt. Za każdym razem, gdy wzbogacasz jadłospis psa, bacznie obserwuj jego reakcję.
Dla szczeniąt bezpieczne będą: marchew, cukinia, banany, dynia, jabłka. Najlepiej ugotowane, obrane ze skórki i z usuniętymi pestkami.
Najczęstsze błędy w żywieniu szczeniąt
Jednym z najczęstszych błędów jest przekarmianie szczeniąt – należy dokładnie obliczyć potrzebną ilość kalorii dla maluchów, aby uniknąć tego problemu! Na tym etapie koniecznie trzeba ilość kalorii przeliczać wielokrotnie wraz ze wzrostem psa.
Kolejnym błędem jest nieprzemyślane dodawanie suplementów, zwłaszcza wapnia. Często mylnie sądzimy, że szczeniak potrzebuje więcej minerałów niż w rzeczywistości. Tymczasem nadmiar wapnia może zakłócić przyswajanie innych składników odżywczych, co z kolei może negatywnie wpłynąć na rozwój ich kośćca! Natomiast to, co bezpiecznie można włączyć do diety szczeniaka, to kwasy omega-3.
Fot. Cynthia Vh / Pexels