Kiedy pies przestaje być szczeniakiem?
Ogólna reguła dla ras średniej wielkości mówi, że pies przestaje być szczeniakiem kiedy ma ok. pół roku, a osiąga dorosłość w okolicach 12-15 miesiąca życia.
Co jednak istotne u różnych ras tempo rozwoju psa może przebiegać inaczej.
- Małe rasy psów (np. chihuahua, maltańczyk, pekińczyk, mops) osiągają dojrzałość w wieku 8-12 miesięcy.
- Rasy średnie (np. border collie, buldog angielski) uważane są za dorosłe w wieku 12-15 miesięcy.
- Duże psy (np. owczarek niemiecki, labrador) potrzebują więcej czasu na pełne wykształcenie szkieletu i osiągają dorosłość w wieku ok. 15-18 miesięcy.
- Rasy olbrzymie (bernardyn, dog niemiecki) potrzebują na pełny fizyczny rozwój organizmu nawet 2-3 lat.
Tempo i prawidłowy rozwój szczeniaka zależy od wielu czynników nawet w obrębie tej samej rasy. Ogromne znaczenie odgrywa tutaj chociażby odpowiednia dieta szczenięcia, aktywność fizyczna oraz genetyka.
Czy roczny pies to jeszcze szczeniak?
Chociaż w większości przypadków – szczególnie w kontekście małych i średnich ras – można uznać, że roczny pies ma już swoje szczenięce miesiące za sobą, to trudno uznać go za psa w pełni dojrzałego.
W okolicach 12 miesiąca życia psy wchodzą w okres adolescencji – są więc jeszcze, fizycznie i psychicznie, pomiędzy szczenięctwem a wczesną dorosłością. Z tego względu nawet roczne psy mogą przejawiać zachowania typowe dla szczeniaków – np. skłonność do przepełnionych energią zabaw lub np. podgryzania po rękach. Często w tym wieku daje się też odczuć jeszcze nieco ograniczone poczucie niezależności psów.
Okres ten stanowi również niemałe wyzwanie dla opiekunów, którzy odpowiednim treningiem powinni stopniowo uczyć psa właściwych zachowań i oduczać tych niewłaściwych, wyniesionych z okresu szczenięcego.
Jak długo rośnie szczeniak?
Długość okresu fizycznego rozwoju szczeniąt w ogromnej mierze uzależniona jest od rasy i wielkości psa. Jak długo trwa okres wzrostu młodych psów popularnych ras?
- Golden retriever – do 15-20 miesięcy.
- Labrador – do 15-20 miesięcy.
- Beagle – do 12-18 miesięcy.
- Owczarek niemiecki – do 18 miesięcy, chociaż rozwój mięśniowy może trwać nawet do 3 lat.
- Yorkshire terrier – mniej więcej do 12 miesięcy.
- Bulldog – do 12-18 miesięcy, chociaż ich charakterystyczna budowa ciała może rozwijać się nawet przez pierwsze 2-3 lata życia.
- Bokser – do 24 miesięcy.
- Siberian husky – mimo znacznych gabarytów psy tej rasy rosną dość szybko i osiągają pełną wysokość po 12-18 miesiącach.
- Chihuahua – do 8-12 miesięcy.
Kiedy i jak zmienić karmę z “junior”?
Odejście od karmy dla szczeniąt i przejście na karmę “zwykłą” to niezwykle ważny etap w rozwoju Twojego psa, który powinien przebiegać powoli i stopniowo.
Po pierwsze – wybierz taką karmę dla dorosłych psów, która odpowiada potrzebom Twojego czworonoga i uwzględnia jego ew. problemy zdrowotne, w tym alergie. Po drugie – odpowiednio się przygotuj i zaplanuj cały proces. Etap zmiany karmy powinien trwać 7-10 dni. To bardzo ważne, aby nie wprowadzać nagle nowej karmy, by uniknąć rewolucji ze strony układu pokarmowego.
- Dzień 1-3: 75% karmy dla szczeniąt, 25% karmy dla dorosłych psów.
- Dzień 4-6: pół na pół jednej i drugiej karmy.
- Dzień 7-9: 25% karmy dla szczeniąt, 75% karmy dla dorosłych psów.
- Dzień 10: 100% karmy dla dorosłych psów.
Tempo zmiany karmy należy dostosować indywidualnie do psa. Jeśli nie wykazuje on negatywnych objawów po wprowadzeniu nowego pokarmu, można nieco przyspieszyć proces zmiany. Jednakże, jeśli pies reaguje negatywnie na nową karmę, należy wydłużyć czas wprowadzania zmian nawet do 2-3 tygodni. Jeżeli objawy ze strony układu pokarmowego nie ustępują mimo upływu czasu, warto rozważyć rezygnację z nowej karmy i sprawdzić, czy nie zawiera składników, na które pies mógł źle zareagować.
Kiedy zmienić karmę z juniorskiej na “zwykłą”? Tutaj również trzeba wziąć pod uwagę wielkość i rasę naszego czworonoga – uzależnione jest to bowiem od tego, kiedy pies przestaje być szczeniakiem, co z kolei mocno uzależnione jest od rasy.
W przypadku małych psów zmianę można przeprowadzić już w wieku sześciu miesięcy. Dla ras średnich będzie to 12-15 miesiąc. Psy dużych ras na “dorosłą” karmę poczekają najdłużej, nawet 18-24 miesiące.
W jakim wieku szczeniak się uspokaja?
Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Wiek, w którym pies staje się spokojniejszy względem swojej szczenięcej, rozbrykanej młodości zależy bowiem od konkretnej rasy, jak również od indywidualnego charakteru konkretnego zwierzęcia.
Większość psów zaczyna się uspokajać w okresie wczesnej dorosłości, czyli mniej więcej w 1-2 roku życia. U czworonogów większych ras ogólny spadek energii może nastąpić nawet rok później.
W jakim wieku szczeniak przywiązuje się do właściciela?
Szczenięta niezwykle szybko zaczynają przywiązywać się do swoich opiekunów – praktycznie od pierwszych dni przebywania w nowym domu.
Proces socjalizacji i budowania więzi z opiekunem lub opiekunami jest wyjątkowo intensywny od 2 do 12 tygodnia życia szczeniaka, czyli w okresie wzmożonego łaknienia nowych doświadczeń i potrzeby nawiązywania nowych relacji. Faza socjalizacji trwa mniej więcej do 16 tygodnia życia młodego psa.
Fot. Christian Domingues / Pexels