Bez kategorii

Kiedy pies przestaje rosnąć? Czy da się przewidzieć, jak będzie duży?

kiedy pies przestaje rosnąć

Odpowiedź na pytanie, kiedy pies przestaje rosnąć z oczywistych względów nie jest prosta i zależy od szeregu czynników. 

To, jak szybko nasz czworonóg osiągnie pełny wzrost w największym stopniu zdeterminowane jest przez rasę. Niewielkie psy, takie jak np. yorki lub chihuahua przestają rosnąć znacznie szybciej niż psy dużych ras – labradory, owczarki niemieckie czy bernardyny. 

Oprócz tego istotne są również indywidualne predyspozycje genetyczne, a także odpowiednie odżywianie i utrzymanie dobrego stanu zdrowia naszego psa. Prawidłowy rozwój szczenięcia mogą spowalniać zarówno przewlekłe choroby, jak i chociażby brak niezbędnych składników odżywczych w diecie. 

⇓ Sprawdź naszą karmę dla szczeniaków! ⇓

karma dla szczeniaków sarna

Kiedy pies przestaje rosnąć – jak to wygląda u najpopularniejszych ras?

Małe rasy – zakończenie wzrostu

  • Mops: 9-12 mies. życia.
  • Chihuahua: 6-9 mies. życia.
  • Yorkshire terrier: 9-12 mies. życia.
  • Szpic miniaturowy: 6-9 mies. życia.
  • Shih tzu: 10-12 mies. życia.

Średnie rasy – zakończenie wzrostu

  • Border collie: 12-15 mies. życia.
  • Basset hound: 18-24 mies. życia.
  • Cocker spaniel: 12-15 mies. życia.
  • Beagle: 12-18 mies. życia.
  • Buldog angielski: 12-18 mies. życia.

Duże rasy – zakończenie wzrostu

  • Bernardyn: 18-24 mies. życia.
  • Nowofundland: 24-36 mies. życia.
  • Dog niemiecki: 24-30 mies. życia.
  • Labrador retriever: 18-24 mies. życia.
  • Owczarek niemiecki: 18-24 mies. życia.

Jak sprawdzić, jakiej wielkości będzie pies?

Cóż – nie jest to trudne w przypadku rasowych czworonogów, jednak dla mieszańców i kundelków taki szacunek może stanowić nie lada wyzwanie. Jest na to jednak kilka sposobów.

Po pierwsze możemy oprzeć się na tzw. regule 6-miesięcznej. W znacznej większości przypadków psy dużych i średnich ras osiągają ok. połowy swojej ostatecznej wagi w szóstym miesiącu życia. Dublując więc tę liczbę, z dużym prawdopodobieństwem uzyskamy wagę docelową dorosłego zwierzęcia. Natomiast pies małej rasy, taki jak chihuahua, w wieku 6 miesięcy będzie bliższy swoim dorosłym rozmiarom. Należy przy tym pamiętać, że nawet jeśli mały pies może wyglądać jak dorosły już w wieku 6 miesięcy, nadal jest szczeniakiem i potrzebuje dużo cierpliwości oraz szkolenia.

Po drugie jako pewnego rodzaju predyktor może potraktować rodziców szczeniaka. Chociaż nie jest to niezawodna metoda, to jeżeli oboje rodzice są mniej więcej tego samego rozmiaru i wagi, istnieje duża szansa, że szczeniak urośnie mniej więcej w tym samym rozmiarze. Oczywiście w wielu przypadkach nie będziesz w stanie zobaczyć obojga rodziców (lub nawet jednego z nich), co znacząco utrudnia przewidywanie.

Płeć również może mieć znaczenie, jeśli chodzi o przewidywaną wagę dorosłego psa. Samce są zwykle większe i cięższe niż suczki tej samej rasy.

W celu odpowiedniego oszacowania wielkości dorosłego psa możemy również posłużyć się specjalnymi kalkulatorami. Poniżej linki do kilku najpopularniejszych.

Pies przestaje rosnąć, czy potrzebna jest zmiana karmy?

Okres, kiedy pies przestaje rosnąć  i wchodzi w dorosłość to dobry moment, aby spróbować przejść z karmy typu „junior” na karmę standardową. Psy u progu dorosłości mają już niższe zapotrzebowanie na kalorie. Z tego względu dieta naszego czworonoga powinna być bardziej zrównoważona, aby zapobiec nadwadze oraz problemom, które z nadwagą się wiążą – np. chorobom serca czy problemom ze stawami.

Sygnałem do zmiany diety na mniej kaloryczną jest również zauważalnie obniżona względem energetycznego wieku szczenięcego aktywność psa. 

Co bardzo ważne – „dorosłą” karmę trzeba wprowadzać stopniowo. Należy również bacznie obserwować, jak pies reaguje na nowe pożywienie. Zmiana karmy najlepiej jakby trwała 7-10 dni, gdzie w pierwszych 2, 3 dniach nowa karma powinna stanowić nie więcej niż 25% posiłku. W kolejnych dniach zwiększamy proporcje do 50%, a w ostatnich 2, 3 do 75%. Następnie, jeżeli z psem nie działo się nic niepokojącego, przechodzimy w całości na nową karmę. 

Czy zakończenie wzrostu psa oznacza koniec wieku szczenięcego? 

To, że pies przestał rosnąć, wcale nie musi oznaczać, że w pełni wyszedł już z okresu szczenięcego. Nawet po uzyskaniu swojej docelowej wagi niektóre rasy mogą wskazywać zachowania typowe dla szczeniąt, np. chęć do ciągłej zabawy, nieposłuszeństwo lub nadpobudliwość. Większe uspokojenie, które często jest znakiem dojrzałości emocjonalnej zwierzęcia, może przyjść później – zwłaszcza w przypadku ras dużych.


fot: Johann / Pexels