Bez kategorii

Pies do bloku – jakie rasy wybrać?

Pies do bloku.

Wybór odpowiedniego psa do mieszkania w bloku zależy od wielu czynników – jednym z ważniejszych jest oczywiście wielkość samego mieszkania. Niektóre rasy spokojnie poradzą sobie na małych metrażach, dla niektórych jednak życie w nawet średniej wielkości M będzie wysoce niekomfortowe. 

Pies w bloku – jaki pies do małego mieszkania?

Co nie będzie zapewne zaskoczeniem, do małego mieszkania o powierzchni 30-40 m kw. najlepiej nadadzą się psy małych ras oraz takie o umiarkowanej potrzebie energetycznej.

  • Mops – małe, spokojne psy, które ze względu na niskie zapotrzebowanie na aktywność świetnie nadadzą się do życia w niewielkim mieszkaniu w bloku.  
  • Yorkshire terrier – niewielkich rozmiarów psy o stosunkowo niskiej potrzebie aktywności. Jednak trzeba pamiętać, że to prawdziwe teriery z myśliwską naturą – są dość energiczne i potrafią być szczekliwe.
  • Cavalier king charles spaniel – spokojne i przyjazne psy, najczęściej dobrze dogadują się też z innymi zwierzętami domowymi – kotami czy nawet królikami. 
  • Chihuahua – to dość energetyczna rasa, jednak łatwo dostosowuje się do życie w nawet niewielkim mieszkaniu. 

Trzeba pamiętać, że nawet w niewielkim M trzeba odpowiednio zagospodarować przestrzeń i zapewnić psu własny kąt i miejsce do spania oraz spokojną przestrzeń do spożywania posiłków. 

Czy duży pies męczy się w bloku?

Duże psy mogą napotkać pewne trudności ze względu na ograniczone możliwości ruchu nawet w mieszkaniach znacznych rozmiarów. Ich ogólny dobrostan zawsze jednak zależy od szeregu czynników – odpowiedniej diety, wieku, temperamentu oraz przeszkolenia. 

Życie w mieszkaniu w bloku może być utrudnione dla ras dużych psów, które jednocześnie mają zwiększone zapotrzebowanie na ruch – np. dla owczarków, labradorów czy rottweilerów. W tym przypadku kluczowe ze strony właściciela jest zapewnienie swojemu czworonogowi okazji do regularnej i intensywnej aktywności.

Pies do mikrokawalerki – tak czy nie?

Może się pojawić pytanie, czy mieszkając na naprawdę małych metrażach (np. na 20-25 m kw.) etycznym wyborem będzie zdecydowanie się na jakiegokolwiek psa – nawet małych rozmiarów. Decyzja o przyjęciu psa do mikrokawalerki to na pewno wyzwanie, które wymaga dokładnego rozważenia.

Mikrokawalerki mają mocno ograniczoną przestrzeń, co może być problematyczne, zwłaszcza dla większych lub bardzo aktywnych psów. Z tego powodu do małych przestrzeni, jeśli już, lepiej jest wybierać psy mniejsze. Jednak nawet psiaki z natury bardziej leniwe potrzebują odpowiedniej dawki ruchu każdego dnia. Dlatego najważniejsze jest, aby zapewnić psu aktywność fizyczną i dłuższe chwile poza mieszkaniem każdego dnia. 

Jakie rasy psów nie nadają się do życia w bloku?

Dla niektórych psów życie na otwartych przestrzeniach jest stanem tak naturalnym, że stałe przebywanie w mieszkaniu może być męczące. 

Psy jakich ras potrzebują stałego dostępu do podwórka i trudno adaptują się w blokach?

  • Border collie.
  • Siberian husky.
  • Australian shepherd.
  • Labrador retriever.

Ważna uwaga. Nie twierdzimy, że psy powyższych ras jeżeli nie żyją w domku z ogródkiem, to są skazane na nieszczęśliwe, pozbawione komfortu życie. Oczywiście wielu opiekunów jest w stanie zapewnić im na tyle dużo atrakcji i aktywności, że fakt mieszkania w bloku nie będzie miał aż takiego znaczenia dla ich rozwoju i dobrostanu. Wskazujemy jednak na pewnego rodzaju ryzyka, które mogą się pojawić i których trzeba być świadomym – np. przed wyborem określonej rasy albo przed przeprowadzką, jeżeli już posiadamy psa.

Pies w bloku – jakie otoczenie będzie najlepsze?

Odpowiedniej wielkości mieszkanie to nie wszystko, czego potrzebujemy, aby zapewnić psu komfort i zadbać o jego prawidłowy rozwój. Równie ważna jest najbliższe otoczenie nieruchomości, w którym mieszkamy. 

Plusem będzie bliskie sąsiedztwo terenów zielonych – parków, większych skwerów lub lasów. Umożliwi to praktykowanie regularnych, dłuższych spacerów oraz aktywności na świeżym powietrzu, co dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego psa jest kwestią niezwykle ważną. Wypady do parków czy lasów to również świetna okazja do poznawania innych czworonogów i zawiązywania nowych psich przyjaźni. Im więcej terenów do spacerowania mamy wokół miejsca zamieszkania, tym częściej możemy proponować naszemu psu nowe trasy spacerów, co będzie pozytywnie wpływało na jego rozwój i samopoczucie. 

Idealnie, jakby w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajdował się wybieg dla psów – miejsce, które pozwoli na swobodną zabawę, bieganie czy naukę aportowania. Niemniej istotna jest również bliskość placówki weterynaryjnej. 

Pies obronny do bloku – jakie rasy wybrać?

Jaki pies dobrze będzie się czuł w mieszkaniu w bloku, a jednocześnie ochroni nas przed potencjalnymi niebezpieczeństwami?

  • Bokser. Mocno przywiązują się do właścicieli i są skłonne do odważnej obrony domowego ogniska – również tego w bloku. 
  • King charles spaniel. Nie są to typowe psy obronne, jednak znane są z ostrzegania swoich właścicieli przez niebezpieczeństwami. Jako psy małej rasy dobrze czują się również w mniejszych mieszkaniach.
  • Dalmatyńczyk. Lojalne i czujne psy. Ze względu na swoją wielkość wymagają nieco więcej przestrzeni, potrafią jednak świetnie zaadoptować się do życia w bloku i nie potrzebują stałego dostępu do podwórka.

Fot. Dom Bucci / Pexels