Psom zdarza się czasem jeść ziemię. Każdy taki przypadek powinien jednak wywołać interwencję opiekuna. W ziemi mogą znajdować się szkodliwe dla zwierząt chemiczne nawozy czy zanieczyszczenia, które powodują choroby. Dlaczego psy jedzą ziemię i jak je tego oduczyć?
Pies je ziemię – co to może oznaczać?
Jakie są najczęstsze przyczyny jedzenia ziemi przez psy? Oto kilka z nich:
1. Ciekawość
Szczenięta poznają bardzo intensywnie świat przez pierwsze tygodnie i miesiące swojego życia. Na spacerze zdarza im się więc próbować ziemi po prostu z ciekawości. Zazwyczaj jednak tracą zainteresowanie dla jej smaku po 1-2 razach.
2. Nuda
Psom zdarza się również wyjadać ziemię z doniczek z kwiatami w domu lub z grządek w ogrodzie. Przyczyną może być ich znudzenie, chęć zwrócenia uwagi opiekuna i brak odpowiedniej dawki aktywności na co dzień. Zadbajmy więc o zabawki dla psów, gryzaki czy smakołyki do żucia i dłuższe spacery z naszym ulubieńcem, które pozwolą mu wykorzystać nadmiar energii. Przestawmy też doniczki w miejsca, gdzie zwierzę nie da rady dotrzeć.
Nuda może również doskwierać psom na spacerach, kiedy w ramach urozmaicenia sobie czasu pies z ciekawości będzie próbował zjeść ziemię. W takim wypadku powinniśmy zadbać o bardziej urozmaicony spacer, w którym poświęcimy psu swój czas i uwagę.
3. Ekscytacja
Psy zajęte szczególnie intensywną zabawą, mogą także podekscytowane połykać małe kawałki ziemi. Zdarza się to szczególnie energicznych rasom: foksterierom czy jack russell terierom.
4. Brak odpowiednich składników odżywczych w diecie
Jeżeli podjadanie ziemi zaczyna pojawiać się u psa regularnie, coraz częściej, może być spowodowane niedoborem witamin, makro- i mikroelementów w codziennej diecie. Warto od samego początku zadbać o wysokojakościową karmę, zawierającą wszystkie odpowiednie składniki.
Jeśli natomiast przygotowujemy posiłki samodzielnie, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym, i dopytajmy jak zadbać o ich odpowiednie zbilansowanie.
5. Problemy behawioralne
Jedzenie kamieni, trawy, piasku czy innych rzeczy znajdowanych na spacerach może być również spowodowane problemami behawioralnymi. Psy mogą w ten sposób objawiać stany depresyjne po wielkich zmianach w życiu – np. po przeprowadzce, pojawieniu się kolejnego zwierzęcia w domu, narodzinach dziecka lub śmierci opiekuna. W takich przypadkach zwróćmy się o pomoc do behawiorysty, który ustali, co mogło spowodować takie zachowanie i zaproponuje pomoc.
6. Pies je ziemię, bo jest chory
Jedną z przyczyn jedzenia ziemi przez psa może być również poważniejsza choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Jeżeli jedzenie ziemi powtarza się przez dłuższy czas, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem weterynarii i przebadajmy naszego psa.
Czy piasek może zaszkodzić psu?
Piasek i ziemia mogą być szkodliwe dla organizmu psów, nawet w niewielkich ilościach. Ziarenka piasku powodują podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit, a w efekcie – zapalenie przewodu pokarmowego. Połączenie piasku i treści pokarmowej może zablokować jelita, prowadząc do nieprawidłowego wypróżniania. Zanieczyszczenia czy fragmenty rozkładających się szczątków w ziemi powodują z kolei biegunki, szczególnie u psów, które mają wrażliwszy przewód pokarmowy.
Jak oduczyć psa jedzenia ziemi?
W przypadku jedzenia ziemi bardzo przydaje się odpowiedni trening rozpoczęty bardzo wcześnie i regularnie powtarzany. Trening rozumienia nie tylko poleceń „siad” czy „daj łapę”, ale również „zostaw” albo „nie” pozwoli nam zapanować również nad kłopotliwymi sytuacjami, kiedy pies reaguje nadmiernie intensywnie na przejeżdżające pojazdy lub obce osoby.
Najskuteczniejsze jest szkolenie z wykorzystaniem smakołyków, które podajemy psu po prawidłowym wykonaniu polecenia. Taki trening jest świetną zabawą dla psów i należy go powtarzać w trakcie spacerów, aby utrwalić odpowiednie zachowania. Ponadto zapewnienie psu atrakcyjnego spaceru z dużą dawką różnych aktywności i naszej uwagi powinno zminimalizować ryzyko nudy, a co za tym idzie niechcianych zachowań u psa.
Kiedy tylko widzimy, że nasz pies zabiera się do jedzenia ziemi czy innych niepożądanych składników znalezionych w trakcie spaceru – reagujmy natychmiast. Dzięki temu odpowiednio zadbamy o zdrowie i dobrostan czworonożnych ulubieńców.
Fot: George Becker / Pexels