Bez kategorii

Pies liże łapy – co to oznacza? Wyjaśniamy!

pies liże łapy

To, że pies liże łapy, nawet dość często, nie musi koniecznie być powodem do obaw, bywa jednak, że takie zachowanie jest oznaką problemów zdrowotnych lub behawioralnych. W artykule przyglądamy się bliżej przyczynom tego zjawiska. 

Co oznacza, gdy pies liże łapy?

Lizanie łap przez psa może być spowodowane wieloma czynnikami. Do najpopularniejszych należą:

Pielęgnacja

Pies liże łapy, aby utrzymać je w czystości, szczególnie po spacerach. Jest to jak najbardziej naturalne zachowanie, które nie powinno budzić niepokoju. Takie zachowanie powinno jednak zdarzać się rzadko, a samo wylizywanie trwać krótko. Nadmierne wylizywanie będzie wskazywało na problem zdrowotny lub behawioralny.

Obecność alergii

Częste lizanie łap może być spowodowane alergiami pokarmowymi, ale też uczuleniem na roztocza, pyłki i inne czynniki środowiskowe. 

Uraz

Pies może lizać swoją łapę, gdy doskwiera mu ból, np. spowodowany urazem, skaleczeniem lub obecnością ciała obcego, chociażby drzazgi lub wbitego źdźbła trawy. 

Stres, lęk lub nuda

Lizanie łap u psa może również być zachowaniem kompulsywnym, które pomaga poradzić sobie ze stresem, nudą czy niepokojem. Takie zachowanie może w skrajnych przypadkach prowadzić do stanu zapalnego skóry wywołanego nadmiernym lizaniem. Aby temu zapobiec, odpowiednio wcześnie skonsultuj niezdrowe nawyki czworonoga z behawiorystą. 

Problemy dermatologiczny

Przyczyną nadmiernego lizania łap mogą być także infekcje grzybicze, bakteryjne lub zapalenia skóry. 

Dlaczego pies liże łapy od spodu?

Potrzeba lizania łap od spodu może być spowodowana podrażnieniem opuszek, np. po spacerze po szorstkiej powierzchni, piasku lub po kontakcie z drażniącymi substancjami – zimą w miastach często jest to sól wysypywana na chodniki. 

Poza oczywistą próbą poradzenia sobie z ew. eliminacją ciał obcych przez psa, inną przyczyną lizania łap od spodu mogą być alergie lub problemy z gruczołami łojowymi (zapalenie mieszków włosowych). Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem weterynarii i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. 

Dlaczego pies wygryza sobie sierść na łapach?

Wygryzanie sierści na łapach to poważniejszy objaw niż samo lizanie łap – warto być wyczulonym na takie zachowanie i jeżeli tylko się pojawi, w miarę szybko skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Najczęstszą przyczyną wygryzania sobie sierści z łap są alergie, choroby skórne lub pasożyty – chociażby świerzbowce czy pchły. Często jednak takie zachowanie ujawnia problemy behawioralne spowodowane np. długotrwałym stresem, nudą lub lękiem.

Co zrobić, gdy pies gryzie łapy?

Jeśli zauważysz, że Twój pies nadmiernie liże lub gryzie łapy, dobrze podjąć pewne kroki, aby rozpoznać i wyeliminować przyczynę tego zachowania.

  • Po pierwsze dokładnie obejrzyj łapy psa pod kątem ciał obcych, urazów i skaleczeń. Jeśli znajdziesz coś niepokojącego, np. wbity cierń, delikatnie go usuń. Jeżeli nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, czym prędzej udaj się do lekarza weterynarii.
  • Skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Być może będzie wskazane wykonanie testów alergicznych lub badań krwi.
  • Jeżeli zajdzie taka potrzeba, zabezpiecz psie łapy specjalnymi skarpetkami albo utrudnij psu ich lizanie – np. zakładając mu kołnierz. 
  • Jeżeli problem jest czysto behawioralny, zapewnij psu odpowiednią stymulację fizyczną i psychiczną. Warto również poprosić o konsultację dobrego psiego behawiorystę.
  • Rozważ zmianę diety, jeżeli przyczyną gryzienia lub lizania łap są alergie pokarmowe. W tym celu skonsultuj się z dietetykiem zwierzęcym lub lekarzem weterynarii specjalizującym się w żywieniu psów.

W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić wykonanie testów alergicznych lub badań krwi, aby dokładnie zdiagnozować problem. Może też przepisać leki przeciwzapalne, przeciwświądowe lub antybiotyki, w zależności od przyczyny.

Jak myć łapy psa?

Nadmierne lizanie łap lub ich podgryzanie może być spowodowane brakiem należytej higieny, co jest podstawą w przypadku wielu problemów dermatologicznych. Jak zadbać o prawidłową higienę psich łap?

  • Używaj letniej wody i delikatnego, najlepiej hipoalergicznego, szamponu dla psów. Pod żadnym pozorem nie używaj szamponu przeznaczonego dla ludzi. 
  • Łapy myj delikatnie, bez użycia nadmiernej siły.
  • Nie zapominaj o dokładnym umyciu przestrzenie między palcami psich łap.
  • Starannie osuszaj łapy psa po myciu – wilgoć może być przyczyną rozwoju wielu infekcji grzybiczych. 
  • W przypadku podrażnień, możesz użyć roztworu chlorheksydyny (antisepticum).
  • Regularnie przycinaj pazury i włosy między opuszkami.

Pamiętaj, że zbyt częste mycie może prowadzić do wysuszenia skóry i nasilenia problemów. W normalnych warunkach wystarczy myć łapy po spacerze, szczególnie jeśli pies chodził po zabłoconym lub zasolonym terenie.


Fot. Elina Sazonova / Pexels