Bez kategorii

Pies na rowerze – o czym musisz pamiętać? Co mówi prawo?

Pies na rowerze

Wspólna przejażdżka z psem na rowerze może być świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu z naszym zwierzęciem, szczególnie w okresie wiosennym i letnim. Aby jednak zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i komfortu – dla psa oraz opiekuna – powinniśmy trzymać się kilku kluczowych zasad. 

Czy można jeździć z psem na rowerze? Co mówi prawo?

Tak – pies może być przewożony na rowerze, może też biec obok roweru lub być przewożony w specjalnej przyczepce rowerowej. Istnieją  jednak pewne zasady – też podyktowane przez polskie prawo – których bezwzględnie należy się trzymać. Sposób przewożenia psa jest również ściśle uzależniony od wagi i wielkości zwierzęcia. 

Pies na rowerze – co mówi polskie prawo? 

Zasady przewozu psa rowerem dyktuje w Polsce Ustawa o ochronie zwierząt z sierpnia 1997 roku. Zgodnie z ustawą psy powinny być przewożone w sposób, który zapewni im nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort. Art. 6 ust. 2 pkt. 6 tej ustawy stanowi: 

Kto utrzymuje zwierzę, jest obowiązany zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania, uwzględniające potrzeby biologiczne i behawioralne, w tym odpowiednią przestrzeń, dostęp do światła, powietrza i właściwej temperatury.

W kontekście przewozu psów na rowerze warto zwrócić uwagę również na Kodeks drogowy, w którym czytamy (art. 60 ust. 1 pkt. 5):

Zabrania się przewożenia zwierząt w sposób powodujący zagrożenie dla nich lub dla innych uczestników ruchu.

Nieprzestrzeganie powyższego przepisu może skutkować nałożeniem mandatu nawet do 500 zł. Za niewłaściwe traktowanie zwierząt – w tym przewożenie ich w warunkach, które nie zapewniają im należnego komfortu – kara jest już znacznie wyższa i może wynieść nawet 5000 zł. W skrajnych przypadkach sprawa trafia do sądu.

Jak najlepiej przewozić psa na rowerze?

W jaki sposób możemy przewozić naszego czworonoga rowerem, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo, a jednocześnie nie powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego oraz przechodniów? Cóż – wybór odpowiedniego środka transportu w dużej mierze uzależniony jest od wielkości naszego psa.

Kosze rowerowe

Kosze rowerowe to idealne rozwiązanie dla niewielkich psów o wadze nieprzekraczającej 10 kg. Kosz najlepiej zamontować z przodu roweru. Uwaga! Należy wybrać takie rozwiązanie, które utrudni, a najlepiej uniemożliwi, psu wyskoczenie z kosza.

Przyczepki rowerowe

Sprawdzą się dla psów o wadze przekraczającej 10 kg. Przy wyborze przyczepki upewnijmy się, czy naszemu zwierzęciu będzie w niej wygodnie – czy bez problemu w niej usiądzie, obróci się. 

Uwaga! Nigdy nie przenoś dużego psa w koszu rowerowym! Jest to nie tylko niekomfortowe dla Twojego czworonoga, ale również niebezpieczne. Rower z tak nietypowo rozłożonym ciężarem w drastyczny sposób wpływa na utrzymanie odpowiedniej równowagi podczas jazdy i stanowi zagrożenie dla innych pojazdów oraz pieszych.

Czy pies może biegać przy rowerze?

Tak – pies może biegać przy rowerze swojego opiekuna, pod warunkiem jednak, że nie stanowi zagrożenia dla innych, a aktywność taka nie jest dla samego czworonoga uciążliwa i niekomfortowa. 

Jeżeli chcesz wprowadzić do spacerów Twojego psa ten rodzaj aktywności, koniecznie zaopatrz się w specjalną smycz rowerową. Pamiętaj również o regularnych przerwach. Jeżeli Twój pupil nie jest przyzwyczajony do wzmożonego wysiłku, zacznij od mniej wymagających wypraw i stopniowo zwiększaj ich intensywność. 

Pies na rowerze – jak przyzwyczaić psa do roweru?

Jeżeli Twój pies, mówiąc ogólnie, nie darzy perspektywy wspólnej podróży rowerem dużym zaufaniem, postaraj się oswajać go z tym stopniowo. Możesz zacząć od zachęcenia psa do zapoznania się z rowerem i obwąchania go. Podobnie zrób z koszem lub z przyczepką – smaczki mogą tutaj wzmocnić motywację oraz pozytywne skojarzenia z nowymi, nieznanymi psu, przedmiotami. 

Następnie kilka razy przejdź się z rowerem – no i rzecz jasna również z psem – np. do pobliskiego sklepu, prowadząc jednoślad przy sobie. Kolejny etap to przejażdżki w koszu lub w przyczepce na krótkie dystanse.


Fot. Anja / Pixabay