Zamieszkanie z psem daje domownikom mnóstwo radości, ale może również wiązać się z przykrymi niespodziankami, kiedy zwierzę załatwia się w domu. Jakie mogą być przyczyny sikania psa w domu i jak sobie z tym poradzić?
Pies sika w domu – 7 możliwych przyczyn
Powody, dla których zwierzę może załatwiać się w domu są różne. Najczęstsze wśród nich są:
Młody wiek psa
Szczenięta mają niewielkie pęcherze i potrzebują częściej załatwiać swoje potrzeby. Pierwsze dni w domu ze szczenięciem warto poświęcić na jego baczną obserwację i reagowanie kiedy tylko zauważymy niepokojące objawy, jak kręcenie się w kółko, przysiadanie na podłodze i popiskiwanie. Spacer zaraz po przebudzeniu, w ciągu dnia po jedzeniu, piciu i zabawie, a także późno wieczorem, zanim zwierzę ułoży się do spania – pozwolą psu szybko skojarzyć czynność załatwiania się z wychodzeniem na zewnątrz.
Pies sika w domu – ekscytacja
Często zdarza się, że psy sikają na podłogę z radości, kiedy widzą opiekuna wracającego do domu. Aby nieco ograniczyć ich ekscytację, warto po prostu je zignorować przy wchodzeniu, zabrać od razu na spacer bądź przywitać się z nimi później.
W przypadku nawracającego problemu, który staje się dla nas uciążliwy, warto zasięgnąć porady dobrego psiego behawiorysty.
Stres
Szczeniaki lub psy adoptowane ze schroniska mogą załatwiać swoje potrzeby w domu z powodu lęku separacyjnego, odczuwanego przez nie, kiedy opiekun wychodzi z domu. Sikanie może być również wywołane przez lęk u zwierząt po różnego rodzaju traumach, które boją się np. krzyku, podniesionej ręki czy niektórych przedmiotów trzymanych w dłoniach. Dobrze jest w takim przypadku skonsultować się z psim behawiorystą, który pomoże nam zrozumieć zachowanie zwierzęcia i podpowie, jak zachowywać się w jego obecności, aby obniżyć stany lękowe.
Zbyt mała liczba spacerów
W przypadku szczeniąt, musimy przygotować się na często wychodzenie z nimi w ciągu dnia. W miarę upływu czasu, pęcherz młodego psa rośnie i można ograniczyć spacery. Załatwianie potrzeb fizjologicznych przez dorosłego psa w domu może być jednak spowodowane właśnie zbyt małą lub zbyt krótką liczbą wyjść.
Zmiany w planie dnia
Psy lubią rutynę i powtarzalność. Załatwianie się psa w domu może być więc spowodowane także nagłymi zmianami w planie dnia domowników, ich przedłużającą się nieobecnością, ograniczeniem czasu lub skróceniem liczby spacerów.
Znaczenie terytorium
Oddawanie moczu przez psa może mieć też podłoże behawioralne. W ten sposób pies zaznacza swoje terytorium. Zdarza się to często zwierzętom niekastrowanym, dlatego przeprowadzenie zabiegu sterylizacji może rozwiązać ten problem. Jeśli mimo pomyślnego zabiegu pies nadal załatwia się w domu, warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą.
Choroby
Psy w średnim i starszym wieku mogą tracić kontrolę nad pęcherzem z powodu chorób takich jak infekcje dróg moczowych, kamienie pęcherza, problemy z nerkami, zaburzenia prostaty lub cukrzyca. Przyczynami oddawania niewielkiej ilości moczu mogą być również: uraz kręgosłupa, uszkodzenia nerwów lub choroba mózgu. W przypadku zauważenia zmiany zachowania psa pod względem załatwiania jego potrzeb fizjologicznych, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii i zrobienie badań krwi oraz moczu.
Jak oduczyć psa sikania w domu?
Kluczem do sukcesu w treningu załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz jest cierpliwość i zachowanie spokoju. Krzyczenie na zwierzę lub wtykanie jego nosa w odchody nie pozwoli psu zrozumieć, czego nie powinien robić. Jeśli załatwił się pod nieobecność opiekuna, zupełnie nie skojarzy jego złości z tym wydarzeniem.
Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednią liczbę i długość wyjść na zewnątrz w ciągu dnia. Spacer, który pozwoli zwierzęciu się załatwić, powinien trwać nie krócej niż 15-20 minut. Powinniśmy być z psem na spacerze aż do momentu, gdy się wysiusia – jeśli tego nie zrobi ryzykujemy oddaniem moczu w domu zaraz po naszym powrocie. Dorosły pies musi wyjść minimum 2-3 razy w ciągu doby, a maksymalna przerwa między spacerami nie może przekraczać 10 godzin. Szczeniaki nie powinny zostawać same w domu dłużej niż 2 godziny, a nieco starsze – ok. 4 godzin.
Pamiętajmy też o usunięciu zapachu z miejsc, w których przytrafił się psu wypadek. Dobrym sposobem jest umycie podłogi wodą z octem, który skutecznie neutralizuje zapachy, a zarazem jest nieprzyjemny dla zwierząt, odstraszając je od powracania w dane miejsce.
Dlaczego pies sika na łóżko?
Sikanie na łóżko może mieć wiele przyczyn, m.in. być wywołane strachem psa w momencie pozostawienia go samego w domu lub skarcenia przez opiekuna. Dobrym sposobem na powstrzymanie tego typu zachowań może być ustawienie obok łóżka klatki kennelowej, którą pies może traktować jako bezpieczne schronienie, czując jednocześnie zapach opiekuna. Gdy problem nawraca, warto skorzystać z pomocy behawiorysty, który podpowie co jeszcze możemy zrobić, aby pozbyć się niepożądanego zachowania.
Pies sika w domu – czy może to robić na złość?
Zachowanie zwierząt nie jest powodowane złością w ludzkim rozumieniu tego słowa. Nie traktujmy więc załatwiania się psa w domu jako próby zrobienia nam na złość. Powodem może być stres i lęk, brak zrozumienia u opiekuna lub odpowiedniego treningu. Warto więc obserwować uważnie swojego pupila i konsultować się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą, aby ustalić plan wyeliminowania niepożądanych zachowań.
Fot. Tanya Gorelova / Pexels