Bez kategorii

Pies w domu. Dlaczego warto i jak się przygotować?

człowiek z psem w górach.
Pies nie bez powodu jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka. Dlaczego warto się zdecydować na przyjęcie nowego szczeniaka – lub dorosłego psa – pod swój dach i jak się na to przygotować?

Korzyści z posiadania psa

Zanim zdecydujesz się na adopcję lub kupno psa, warto rozważyć wszystkie wiążące się z tym wady i zalety. Jest to bowiem decyzja na długie lata i odpowiedzialność za żywe stworzenie, które bez Ciebie nie będzie w stanie sobie poradzić.

Oczywiście z posiadaniem czworonożnego przyjaciela wiążą się różne ograniczenia i obowiązki – konieczność wychodzenia na spacery niezależnie od pogody i samopoczucia, mniejsze możliwości jeżeli chodzi o wyjazdy z domu, sprzątanie po psie, duże wydatki związane z wyżywieniem, kupnem zabawek i akcesoriów, leczeniem, szkoleniem… jednak codzienny kontakt z czworonogiem i korzyści z niego wynikające dla wielu osób przewyższają te niedogodności. Oto niektóre z powodów, dla których warto mieć psa:

 1. Pies to wierny przyjaciel, który będzie przy tobie niezależnie od wszystkiego. Wniesie do Twojego życia nie tylko swoją przyjaźń i lojalność, ale i czułość, a także nową energię.
 2. Mając psa, z pewnością zaczniesz się więcej ruszać. Nawet jeśli nie planujesz uprawiać psich sportów, takich jak dog frisbee, to i tak musisz kilka razy dziennie wyjść z domu na spacer, nawet jeśli jest zimno i deszczowo – a przecież wszyscy wiemy, że ruch poprawia naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną.
 3. Kontakt z psem pomaga radzić sobie ze stresem. Sama fizyczna obecność psa obok potrafi nas uspokoić, a co dopiero głaskanie go, wspólna zabawa czy aktywność, w czasie których możemy chociaż na chwilę zapomnieć o innych zmartwieniach.
 4. Posiadanie psa uczy nas dyscypliny, odpowiedzialności, a także empatii. Dlatego tak chętnie psy są adoptowane przez rodziny z dziećmi – dzieci i nastolatkowe zyskują nie tylko kompana do zabaw, ale i nowe obowiązki.
 5. Posiadając psa, łatwo poznawać nowych ludzi, którzy również posiadają czworonogi, i nawiązać z nimi znajomości – jak nie podczas codziennych spacerów, to poprzez psie przedszkole, grupy szkoleniowe czy nawet rozmowy na grupach w Internecie.
 6. Ponadto korzyści z posiadania psa udowadniają badania naukowe. Wykazano między innymi: spadek ciśnienia tętniczego krwi, niższe ryzyko różnych chorób naczyniowych, rzadsze problemy ze snem czy obniżoną reakcję ciała na stres u posiadaczy czworonogów.

Pies rasowy czy może mieszaniec?

Istnieje kilkaset ras psów, różniących się  głównie wyglądem, ale i charakterem – wybór jest więc ogromny, ale gwarantuje to, że każdy znajdzie to, czego oczekuje od psa. Kupno psa rasowego niewątpliwie ma swoje zalety – doskonale znasz pochodzenie psa, możesz spodziewać się, jaki będzie miał temperament, czy będzie łatwy do ułożenia, a także na jakie choroby będzie narażony. Doskonale będziesz także wiedział, jakiej wielkości będzie, gdy dorośnie, i jaki będzie miał rodzaj sierści czy umaszczenie, stąd możesz dobrać rasę pod swoje preferencje dotyczące wyglądu i charakteru czworonoga, a także swoich możliwości, jeżeli chodzi o miejsce w domu czy mieszkaniu.

Niestety, psy rasowe są o wiele droższe od kundelków, a ograniczona pula genetyczna oznacza, że różne rasy są narażone na różne choroby. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapoznać się z opisem rasy, a najlepiej również z opiniami właścicieli psów danej rasy, i odpowiedzialnie wybrać hodowlę.

Kundelki mają bogatą pulę genetyczną, co oznacza, że szanse na wystąpienie chorób dziedzicznych są mniejsze. Jednocześnie jednak nie masz pewności, na co trafisz – i to pod wieloma względami. Nie wiesz, jak będzie wyglądał pies, gdy dorośnie, jakiej będzie wielkości, a także jaki będzie miał temperament. Jeśli bierzesz psa ze schroniska czy z fundacji, może okazać się, że jest on po różnych przejściach, przez co przyzwyczajenie go do nowego domu i ułożenie będzie dużym wyzwaniem dla wszystkich domowników. Na dodatek psy rasowe zazwyczaj są przebadane i wiadomo, czy przenoszą daną chorobę, natomiast u kundelków nie jest to kontrolowane. W tym przypadku trzeba lepiej poznać konkretnego osobnika, zanim się na niego zdecydujemy.

Szczeniak czy dorosły pies?

Kolejny dylemat, przed jakim staniesz, decydując się na nowego psa, brzmi: szczeniaczek czy może dorosły pies? Obie te opcje mają swoje wady, jak i zalety.

Szczeniaka należy nauczyć czystości i dość często wychodzić z nim na spacery – proces nauki może potrwać nawet kilka miesięcy i dobrze zadbać o to, by przez ten czas ktoś był cały czas w domu. Młody pies wymaga nadzoru, opieki, a także nauki i socjalizacji, co wymaga dużych pokładów cierpliwości. Jeżeli masz małe doświadczenie z psami, możesz łatwo nauczyć zwierzaka nie tylko tego, co chcesz, ale i zachowań niepożądanych, które szczenię bardzo szybko podchwyci, a przez które życie z nim stanie się bardzo uciążliwe; trzeba je korygować najszybciej, jak to możliwe. Dodatkowo szczenięta lubią gryźć wszystko, co znajdą, zwłaszcza w czasie wymiany zębów na stałe.

Jeżeli decydujesz się na dorosłego psa – czy to z hodowli, ze schroniska, z fundacji czy z innego źródła – musisz wziąć pod uwagę, że ten pies jest już czegoś nauczony i może mieć pewien bagaż doświadczeń. Może to być zaletą, bo nie trzeba go wtedy uczyć czystości, być może nawet jest w stanie zostawać sam w domu czy chodzić przy nodze, a jego charakter jest już ukształtowany i z góry wiesz, jakich trudności się spodziewasz. Jednocześnie o niektórych lękach czy traumach psa możesz przekonać się dopiero u siebie. W przypadku dorosłych psów kluczowe jest poznanie bliżej psa jeszcze przed podjęciem decyzji o adopcji; większość opiekunów tymczasowych pozwala na kilkukrotne wizyty, żeby lepiej poznać psa i przekonać się, czy jest on odpowiedni.

Jak przygotować dom na nowego członka rodziny?

Podjąłeś decyzję – chcesz kupić lub zaadoptować psa! Szukasz hodowli, schroniska lub domu tymczasowego, a może już nawet wybrałeś wymarzonego czworonoga… ale co dalej? Trzeba z wyprzedzeniem zadbać o potrzeby i komfort zwierzaka, a także zabezpieczyć mieszkanie. W tym celu warto obejrzeć wszystkie pomieszczenia i zastanowić się, co może być niebezpieczne dla psa, a także co może on zniszczyć. Najważniejsze jest zabezpieczenie gniazdek i przewodów, odstawienie poza zasięg psiaka trujących roślin oraz sprawdzenie stabilności przedmiotów stojących na podłodze (np. lamp).

Drugim krokiem jest wyznaczenie miejsca dla psa. Powinno ono być bezpieczne, spokojne i oddalone od głównych ciągów komunikacyjnych w domu. Należy w nim umieścić legowisko, klatkę lub domowy kojec dla psa. Zacznij przyzwyczajać psa do jego miejsca już od pierwszych dni w nowym domu, i nie wysyłaj go tam za karę – zamiast tego naucz zwierzaka, że to jego azyl, w którym może czuć się bezpiecznie.

Kolejną kwestią jest zakup odpowiednich misek na wodę i jedzenie, ustalenie miejsca, gdzie pies będzie karmiony, i dobór karmy. Jeżeli chodzi o miski, najlepiej postawić na takie, które mają gumowy spód, aby nie ślizgały się po podłodze, lub zainwestować w dodatkowe maty pod miski, które dodatkowo zabezpieczają podłogę przed zabrudzeniami.

Przez pierwsze dni zwierzaka w nowym domu warto trzymać się karmy, którą był karmiony wcześniej. Pies przeżywa wiele zmian naraz i zmiana karmy od razu może prowadzić do niezłych rewolucji żołądkowych. Potem stopniowo zmieniaj karmę, mieszając nową ze starą. Karma powinna być dobrze dobrana do psa, jego aktywności, wielkości czy wieku; ponadto powinna mieć prosty, naturalny skład i cechować się wysoką zawartością mięsa – wszystko, by pupil odpowiednio się rozwijał, a także długo cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją. Najlepsze karmy to te bezzbożowe, pozbawione wypełniaczy, barwników i konserwantów. To, czy wybierzesz karmę suchą, czy mokrą, zależy głównie od Ciebie samego i wieku Twojego psa oraz jego preferencji – niektóre zwierzaki w ogóle nie chcą jeść suchej karmy. Optymalnym i popularnym rozwiązaniem jest żywienie mieszane – karmienie psa zarówno suchą, jak i mokrą karmą. Rodzaje karmy można podawać osobno o różnych porach dnia, lub łącznie.

Nie zapomnij o innych akcesoriach – zabawkach, obroży i smyczy, przysmakach i suplementach dla wsparcia jego rozwoju i zdrowia, szczotce czy ubrankach, jeżeli wybrana przez Ciebie rasa psa tego wymaga.

Jak oswoić psa z nowym miejscem?

Przeprowadzka i nowi domownicy to spora dawka stresu dla psa. W oswojeniu się z nowym miejscem mogą pomóc:

 • Duża dawka cierpliwości ze strony opiekuna. Psa należy przyzwyczajać do swojej obecności i mieszkania stopniowo, pozwolić mu na swobodne eksplorowanie nowego miejsca tak, by się przyzwyczaił i rozluźnił.
 • Spokój i nieuleganie emocjom. Gwałtowne ruchy, podnoszenie głosu czy ciągłe „męczenie” psa nachalnym głaskaniem mogą tylko zaszkodzić i bardziej przestraszyć pupila, podobnie jak emocjonalne reagowanie na „wpadki” z sikaniem i odchodami.
 • Wyprawka z poprzedniego domu – na przykład kocyk umieszczony w nowym legowisku czy ulubiona zabawka.
 • Ustalenie stałych miejsc na legowisko i posiłki, a także stałego harmonogramu dnia. Codzienne czynności, takie jak jedzenie, spacery, odpoczynek czy zabawy, szybko staną się dla psiaka rutyną, dzięki której poczuje się on bezpiecznie i pewnie.
 • Smakołyki mogą pomóc w nawiązaniu więzi psa z właścicielem, jednak warto pamiętać o tym, że są one postrzegane przez psa jako nagrodę. Warto więc stosować je jako wzmocnienie dla pożądanych przez nas czynności i zachowań, które pokazuje pies, na przykład kiedy położy się w nowym legowisku lub załatwi się na matę.
 • Socjalizacja psa poza domem czy mieszkaniem i przyzwyczajanie go do różnych sytuacji. Zamknięcie psa w domu sprawi, że nie pozna on nowych przestrzeni, powierzchni, ludzi, innych zwierząt i tak dalej, a to z kolei doprowadzi do lęku lub nieufności wobec wszystkiego i wszystkich.

Spacery – doskonała okazja na poznawanie okolicy. Jakie są zasady spacerowania z psem?

Spacer pozwala spożytkować energię psa, zmęczyć go psychicznie, a także zaspokoić jego potrzebę eksploracji. Umożliwia także budowanie więzi i komunikacji z właścicielem, poznanie otoczenia oraz socjalizację z różnymi sytuacjami, miejscami, ludźmi i innymi psami. To bardzo ważny element codziennej rutyny każdego posiadacza psa i coś, co powinno być przyjemnością zarówno dla właściciela, jak i pupila. Warto przy tym się trzymać kilku zasad.

 • W przypadku dorosłego psa, co najmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być długi – tak, by trwał co najmniej pół godziny, a najlepiej ponad godzinę. Jeżeli mamy do czynienia ze szczeniaczkiem, który jeszcze musi być nauczony czystości, lepsze są krótkie, ale częste spacery, na początku tylko blisko zamieszkania.
 • Pamiętaj o bezpieczeństwie psa, a także o tym, by nie przeszkadzać innym ludziom i zwierzętom. Pies powinien być blisko ciebie, ale smycz powinna być na tyle długa, by mógł swobodnie eksplorować okolicę i węszyć.
 • W miejscach publicznych i w lesie obowiązkowo trzymaj psa na smyczy. Jeżeli znajdujesz się na dużym terenie bez innych ludzi i jesteś pewien, że pies nie pogoni na przykład za zwierzyną, lub na specjalnym wybiegu dla psów, wówczas możesz spuścić czworonoga ze smyczy. Przed tym jednak zadbaj o podstawową naukę posłuszeństwa, aby psiak na pewno wrócił do Ciebie, gdy go zawołasz.
 • Regularnie zmieniaj trasy spacerów, by pies się nie nudził.
 • Przeplataj spacer innymi aktywnościami! Dobrze jest zabrać ze sobą zabawki i smakołyki. By dodatkowo zmęczyć psa również psychicznie, ćwicz z psem posłuszeństwo, komendy, czy nawet sporty.
 • Zabierz ze sobą woreczki i sprzątaj po swoim psie! Im szybciej się do tego przyzwyczaisz, tym lepiej – w ten sposób nie tylko dbasz o czystość w swojej okolicy, ale i chronisz się przed mandatami.
 • W ciepłe dni zabierz wodę dla siebie i czworonoga, a także unikaj chodzenia po rozgrzanym podłożu, natomiast zimą natłuść łapy psa przed wyjściem, aby ochronić je przed ostrym lodem i solą na chodniku.