Bez kategorii

Pies ze schroniska – wszystko co musisz wiedzieć przed wyborem

pies ze schroniska

Coraz więcej osób szuka czworonożnych przyjaciół wśród psów ze schroniska. Akcje typu „Nie kupuj – adoptuj”, w które angażują się znane osoby, poruszają ludzkie serca i rzeczywiście pozwalają bezdomnym psiakom znaleźć pełen miłości dom. Zanim jednak wybierzemy się do schroniska, warto dobrze przygotować się do procesu adopcji i głęboko przemyśleć, czy mamy zasoby i świadomość z czym wiąże się adopcja psa po przejściach. 

Adopcja psa – jakie warunki trzeba spełnić?

Aby dobrze przygotować się do adopcji psa ze schroniska, przede wszystkim wybierzmy się kilka razy z wybranym zwierzęciem na spacer. Umożliwi nam to poznanie psa nieco lepiej i zaobserwowanie jego zachowań. 

Rozmawiajmy szczerze z pracownikami schroniska i nie wahajmy się dopytywać o szczegóły dotyczące wybranego zwierzęcia. Choć mogą nie znać w pełni jego przeszłości, to oni spędzają z psem najwięcej czasu i mają dużo obserwacji pomocnych do podjęcia świadomej decyzji o adopcji psa.

Kryteria adopcji mogą różnić się w zależności od schroniska. Wśród wymagań mogą znaleźć się:

  • pełnoletniość osoby adoptującej zwierzę;
  • odpowiednie warunki mieszkaniowe dla zwierzęcia, jak ogród czy bliskość miejsc pozwalających na codzienną aktywność psa;
  • stabilność finansowa pozwalająca na zapewnienie psu odpowiedniej karmy, opieki weterynaryjnej czy zabawek;
  • czasem, choć rzadko, wymogiem jest też brak posiadania innych zwierząt lub dzieci.

Do procesu adopcji niezbędne będą również na pewno takie dokumenty jak dowód osobisty i potwierdzenia miejsca zamieszkania weryfikowane w trakcie wizyty domowej pracowników schroniska. Potwierdźmy jednak wcześniej w schronisku, jakie jeszcze dokumenty mogą być od nas wymagane.

Pies ze schroniska – najważniejsze pytania przed adopcją

Myśląc o adopcji psa ze schroniska, odpowiedzmy sobie samodzielnie lub całą rodziną na kilka istotnych pytań:

  • Czy jesteśmy przygotowani na kilkunastoletnie zobowiązanie wiążące się z opieką nad psem?
  • Czy w planie dnia znajdziemy czas, aby zapewnić psu regularną aktywność i zabawę?
  • Czy nasze miejsce zamieszkania jest odpowiednie dla psa?
  • Czy jesteśmy przygotowani na wydatki wiążące się z opieką weterynaryjną, behawiorystyczną, zapewnieniem odpowiedniej karmy i wyprawką dla psa?
  • Czy w przypadku problemów behawioralnych występujących często u psów ze schroniska będziemy pracować nad nimi z pomocą specjalisty?

Tego typu pytania znajdują się również najczęściej we wnioskach o adopcję. Warto więc przemyśleć i przedyskutować nasze odpowiedzi przed ich wypełnieniem i wysłaniem.

Czy pies ze schroniska będzie zaszczepiony?

Psy schroniskowe najczęściej wydawane są do adopcji już po szczepieniu przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym, odrobaczone, a także po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Jeśli zabieg taki jeszcze się nie odbył, możemy zostać poproszeni o pisemne zobowiązanie się do niego we wniosku wypełnianym przed rozpoczęciem całego procesu. 

Ile trwa adopcja psa ze schroniska?

Adopcja psów ze schroniska może potrwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od regulaminu danego miejsca. Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, jest wypełnienie i złożenie wniosku o adopcję zwierzęcia. Jest on dokładnie analizowany przez pracowników schroniska. Część z takich miejsc wymaga również spotkań informacyjnych lub udziału w szkoleniach, co może dodatkowo wydłużyć proces adopcji psa. Możemy także spodziewać się wizyty domowej, w trakcie której pracownicy schroniska będą upewniać się, że nasz dom lub mieszkanie będą odpowiednie dla adoptowanego zwierzęcia. 

Ten proces może się wydawać dość długi, ale pamiętajmy, że to wszystko dla dobra psa – pracownicy schroniska chcą mieć pewność, że zwierzak trafi do dobrego domu i nie wróci po tygodniu z powrotem do schroniska.

Pies ze schroniska – ile kosztuje adopcja?

Adopcja psa ze schroniska nie jest droga. Zazwyczaj jest to datek na rzecz schroniska w wysokości ok. 200 zł lub zgodny z możliwościami finansowymi osoby podejmującej się adopcji zwierzęcia. 

Adoptowany pies w nowym domu – jak z nim postępować?

Musimy przygotować się na to, że proces adaptacji psa w nowym domu może zająć sporo czasu i sprawić rozmaite niespodzianki. Przede wszystkim należy zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa. Pozwolić mu obwąchać wszystkie miejsca, wskazać przeznaczone posłanie i miejsce ustawienia misek z jedzeniem i wodą. Zabezpieczmy wszystkie potencjalnie niebezpieczne miejsca i przedmioty, które mogą ulec zniszczeniu. Dajmy czworonożnemu domownikowi czas, aby oswoił się z nowym domem. 

Jeżeli pies nie będzie chciał do nas podchodzić – nie zmuszajmy go do tego. Kiedy nabierze zaufania, sam podejdzie, co natychmiast nagradzajmy pochwałą i smakołykiem. Nie warto też fundować psu w pierwszych dniach kolejnych wstrząsów. Powstrzymajmy się więc od kąpieli, przyjmowania gości czy wizyty u lekarza weterynarii. 

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie tak adopcji, aby przez pierwsze dni w nowym domu zawsze ktoś był z psiakiem. Krótki urlop na adopcję psa może przynieść wiele korzyści. Z drugiej strony nie powinniśmy przebywać z psem 24 godziny na dobę, po czym nagle zniknąć wracając do pracy. Psy schroniskowe mogą wykazywać objawy lęku separacyjnego, dlatego powinniśmy przeprowadzić stopniowe przyzwyczajanie do pozostawiania go samemu w domu. Dobrze jest skonsultować ten proces z dobrym psim behawiorystą.

Czy można oddać psa z powrotem do schroniska?

Organizacje zajmujące się bezdomnymi zwierzętami oczywiście przyjmą psa, którego opiekunowie chcą z różnych względów zwrócić po adopcji. Każda tego typu decyzja powinna jednak być ostatecznością. Zwierzę nie rozumie, dlaczego wraca do schroniska i taki wstrząs może być dla niego emocjonalną huśtawką, znacznie pogarszającą jego stan i zmniejszającą szanse na znalezienie domu. 

Adopcja psów ze schroniska to poważne zobowiązanie, które wymaga świadomych rozważań i przeanalizowania wszystkich stron tej decyzji. Nie podchodźmy do niej niefrasobliwie, kierując się chwilowym kaprysem. Wzięcie pod opiekę zwierzęcia ze schroniska może wiązać się z koniecznością uruchomienia nieskończonych pokładów cierpliwości i zaangażowania w zbudowanie więzi z czworonogiem. Satysfakcja po przejściu takiego procesu może nam wynagrodzić jednak wszelkie wyrzeczenia.


Fot: Summer Stock / Pexels