Polskie wybrzeże to popularny kierunek wakacyjny, również dla opiekunów psów, którzy coraz częściej szukają miejsc przyjaznych czworonogom, umożliwiających wspólny wypoczynek i swobodne korzystanie z uroków plażowania. Nadmorskie miejscowości kuszą nie tylko rozbudowaną infrastrukturą noclegową, coraz częściej gotową na przyjęcie czworonożnych gości, ale przede wszystkim piaszczystymi, szerokimi plażami, z uroków których mogą korzystać wspólnie właściciele i ich psy.
Wstęp na plaże dla psów na określonych zasadach – dlaczego warto je znać?
Na wielu nadbałtyckich plażach psy są mile widziane, a dedykowane im strefy plażowania są odpowiednio oznaczone. Trzeba jednak pamiętać, że na każdej z nich może obowiązywać inny regulamin. Warto zapoznać się z zasadami umieszczonymi na tablicach informacyjnych znajdujących się tuż przy wejściach na plaże. Za złamanie przepisów, zwłaszcza tych dotyczących wypoczynku z psem w miejscach do tego nieprzeznaczonych czy spacerowania z czworonogiem bez smyczy, grozi pouczenie od Straży Miejskiej lub mandat do 500 zł.
Każda gmina może ustalić własne zasady dotyczące przebywania psów na plażach. Regulacje mogą różnić się także w zależności od tego, czy plaża jest własnością miasta czy Skarbu Państwa. W większości przypadków, na plażach strzeżonych i najbardziej popularnych, obowiązuje zakaz wprowadzania psów w sezonie letnim – ten zazwyczaj trwa od czerwca do września. Na pupilów czekają dedykowane im strefy plażowania. Część z nich wyposażono w infrastrukturę treningową, a także kosze na odchody. Opiekunowie muszą zadbać o to, by po swoim pupilu posprzątać.
Podsumowując, dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu plażowania zarówno zwierzętom, jak i ludziom, na polskich plażach dla psów obowiązuje m.in.:
- konieczność sprzątania po psie – z reguły dostępne są specjalne kosze z jednorazowymi rękawiczkami i workami na psie odchody, ale nawet jeśli ich nie ma, po zwierzęciu należy posprzątać;
- nakaz wprowadzania psów na smyczy i w kagańcu (nie obowiązuje na wszystkich plażach);
- całkowity zakaz wchodzenia na wydmy, do rezerwatów przyrody i Nadmorskich Parków Narodowych (poza specjalnie wyznaczonymi ścieżkami).
Dodatkowo na plaży miejskiej w Sopocie, w sezonie wakacyjnym (od kwietnia do końca października) z uwagi na liczbę plażowiczów psy można wprowadzać w okolice wejść 43-45, w godzinach 18:00-24:00. Poza sezonem plaża jest ogólnodostępna dla zwierząt.
Z kolei w Gdyni, od 1 maja do 30 września obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów na plaże. W tym czasie można z czworonogiem odwiedzić dwie specjalnie wyznaczone strefy – pomiędzy wejściami nr 18 a 19 w Orłowie (oznakowany, stumetrowy odcinek) oraz w okolicy wejścia nr 4 na Oksywiu (również stumetrowy odcinek).
Co ciekawe, krajowe przepisy dotyczące plażowania z czworonogiem w wyznaczonej strefie nie są tak restrykcyjne jak w innych krajach. W Hiszpanii czy Włoszech zabrania się przyprowadzania na psie plaże suk w cieczce, co ma zapobiegać ewentualnym konfliktom między zwierzętami, a we Francji czy Niemczech właściciel zobowiązany jest posiadać przy sobie książeczkę zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami.
Plaże dla psów w Polsce – lista 2024
W odpowiedzi na rosnącą liczbę turystów podróżujących i wypoczywających z czworonogami, wiele nadmorskich miejscowości w Polsce wyznaczyło specjalne strefy – najczęściej określone pasy plaży od numerów czy oznaczeń wejść, oddalone od popularnych strzeżonych kąpielisk. Na takich plażach psy mogą swobodnie wchodzić do wody i kąpać się w morzu, nie stanowiąc zagrożenia dla innych plażowiczów.
Lista najpopularniejszych plaż dla psów w Polsce:
- plaża B (zachodnia) i C (wschodnia) w Łebie – miejscowość przygotowała dwie strefy dla czworonogów, obowiązuje na nich regulamin, m.in. konieczność prowadzenia psa na smyczy i w kagańcu; plaże oceniane są jako spokojne, przyjemne i czyste;
- wejście nr 29 w Kuźnicy na Półwyspie Helskim – plaża bezpłatna i dostępna całą dobę, czysta, szeroka, z jasnym i drobnym piaskiem;
- wejście nr 55 między Jastarnią a Juratą na Półwyspie Helskim;
- wejścia od nr 43 do 45 w Sopocie – z psem można przebywać od godziny 18:00 do 24:00 w sezonie wakacyjnym;
- wejście nr 4 oraz między wejściami nr 18 i 19 w Gdyni;
- wejście nr 34, plaża dla psów w Brzeźnie i Nowym Porcie w Gdańsku – z torem przeszkód dla czworonogów;
- wejście nr 32 w Białogórze;
- wejście nr 31 przed Kuźnicą, od strony Chałup;
- wejście nr 18 w Dębkach;
- wejścia nr 19, 20 i 26 w Rewalu;
- sektory od L do M w Międzyzdrojach.
Plaże dla psów znajdują się również w Rowach, Darłowie, Kołobrzegu, Trzęsaczu, Pustkowie, Pobierowie i Świnoujściu.
Czy pies może przebywać na zwykłej plaży?
Poza sezonem letnim można spacerować z czworonogiem na wszystkich plażach, pod warunkiem kontrolowania go i prowadzenia na smyczy, tak, by nie zakłócał spokoju i nie stanowił zagrożenia dla innych plażowiczów. Warto podkreślić, że sezon wakacyjny, czy też sezon letni, nie zawsze trwa od czerwca do września. Przykładem jest Sopot czy Gdynia, gdzie okres ten jest wydłużony!
Inne przepisy obowiązują psa przewodnika, bowiem zgodnie z regulacjami ma on prawo wejścia do miejsc użyteczności publicznej, także na kąpieliska strzeżone i plaże w sezonie wakacyjnym i poza nim. Pies asystujący nie musi być prowadzony na smyczy ani nosić kagańca, wystarczy, że jest w uprzęży, a jego opiekun posiada certyfikat potwierdzający status psa asystującego.
Obecność psów na plażach nadmorskich w Polsce regulowana jest m.in. lokalnymi przepisami, dlatego przed wyborem wakacyjnej destynacji warto sprawdzić, czy wyznaczono tam specjalne plaże dla czworonogów, na których zwierzaki mogą swobodnie biegać i kąpać się w morzu.
Fot. Daniel Jurin / Pexels