Bez kategorii

Podroby dla psa – czy pies może jeść podroby?

Podroby dla psa.

Tak, pies może jeść podroby, jednak z pewnymi zastrzeżeniami. Podroby stanowią istotny element żywienia psa, ponieważ są źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Należy jednak pamiętać, że podroby powinny stanowić  jedynie część psiej diety – ich nadmiar może prowadzić do przedawkowania niektórych składników pokarmowych oraz do rozluźnienia stolca lub nawet biegunek.. Ponadto powinniśmy wybierać podroby wyłącznie ze sprawdzonego źródła i koniecznie świeże.

Jakie podroby dla psa?

Polecane, w większości łatwo przyswajalne i odżywcze podroby, jakie może jeść Twój pies to:

  • Wątroba – bogate źródło witamin (szczególnie A, D, E, K i witamin z grupy B) oraz wartościowe białko. Ze względu na bogactwo witamin jej ilość w diecie musi być ściśle kontrolowana – nie powinna przekraczać 5% diety psa.
  • Serce – niskokaloryczne, a więc szczególnie polecane czworonogom z nadwagą, źródło białka, bogate w cynk, żelazo i witaminy z grupy B.
  • Płuca – niskotłuszczowe źródło białka i witaminy C.
  • Żołądki – szczególnie polecane dla psów z problemami trawiennymi, obfite w witaminy z grupy B. Gryzienie i przeżuwanie żołądków drobiowych dobrze też wpływa na utrzymanie higieny uzębienia naszego czworonoga.
  • Nerki – bogate w żelazo źródło tauryny.

W diecie psa możemy stosować podroby wołowe, drobiowe, cielęce, ale również te z dziczyzny.

Z podrobów wołowych szczególną uwagę należy zwrócić na wątrobę, która z reguły zawiera mniej tłuszczu niż wątroba wieprzowa. 

Podroby dla psa z dziczyzny – jak i w ogóle karmy z dziczyzny – z reguły zawierają mniej tłuszczu względem mięsa hodowlanego. Stanowią więc świetny wybór dla psów, które z powodów zdrowotnych powinny zrzucić nadmiarową wagę. 

Dziczyzna w diecie psa, w tym podroby, to również dobry wybór w przypadku alergii na popularniejsze źródła białka pochodzenia hodowlanego – drobiowego, wieprzowego czy wołowego. Nierzadko również karma na bazie dziczyzny jest dla naszych czworonogów łatwiejsza w trawieniu, co jest szczególnie korzystne dla psów z problemami układu pokarmowego. 

Jakie podroby dla szczeniaka?

Tak jak w przypadku dorosłych psów, podroby powinny stanowić jedynie mniejszą część, a nie całość diety zwierzęcia. Do psiego jadłospisu należy je wprowadzać stopniowo celem uniknięcia problemów trawiennych.

Polecane, bogate w witaminy i składniki odżywcze podroby dla szczeniąt to chociażby wątroba, serce czy nerki. W przypadku karmienia młodych psów trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Podroby dla szczeniaka – jakich błędów unikać?

Bogata w witaminę A wątroba to wartościowy element diety, jednak tylko wtedy, gdy jest podawana z umiarem – nie częściej niż raz w tygodniu. Przesycenie organizmu witaminą A może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju kości u szczeniąt oraz problemów skórnych i chociaż zdarza się to niezwykle rzadko, lepiej dmuchać na zimne.

Nie należy również podawać szczeniętom surowych podrobów, które mogą być źródłem niebezpiecznych dla młodych psów patogenów. Najlepiej ugotować je na parze lub wrzucić na kilka minut do wrzątku.

Podroby, podobnie jak w przypadku dorosłych psów, powinny być również pozyskiwane z dobrych, sprawdzonych źródeł – najlepiej z ekologicznych hodowli lub z mięsa z dziczyzny. 

Podroby dla psa – gotowane czy surowe? 

Jeżeli chcemy dodać podroby do diety naszego czworonoga, który nie jest na diecie surowej, zdecydujmy się na ich gotowanie. Wiemy, że zdania na ten temat są podzielone, podawanie surowych podrobów wiąże się jednak z pewnymi ryzykami, które gotowanie zwyczajnie eliminuje.

Podstawowym problemem w przypadku surowych podrobów jest ryzyko zakażenia bakteriami, chociażby Salmonelli czy E. coli. Surowe mięso jest również często źródłem pasożytów. 

Jak przygotować podroby dla psa?

Jeżeli uznaliśmy, że jesteśmy po stronie właścicieli gotujących, poniżej kilka wskazówek, jak najlepiej przygotować podroby dla psa.

  • Po pierwsze, o czym już nieraz wspomnieliśmy, wybierz podroby wysokiej jakości, np. dziczyznę lub mięso z ekologicznych hodowli.
  • Przed gotowaniem umyj podroby pod zimną, bieżącą wodą.
  • Jeżeli trzeba, pokrój podroby na mniejsze części.
  • Ugotuj podroby w wodzie lub na parze – bez przypraw i soli. Unikaj smażenia. 
  • Podroby podawaj psu po ostygnięciu, w temperaturze pokojowej.

Jak często psy mogą jeść podroby?

Pamiętaj, że podroby powinny stanowić niewielką część diety Twojego psa – zaleca się, żeby było to najwyżej ok. 10-20%. Posiłki możesz urozmaicać wybranymi podrobami np. raz lub dwa razy w tygodniu.

Wprowadzenie nowego elementu w diecie czworonoga zawsze powinno odbywać się stopniowo. Każdą zmianę warto też wcześniej uzgodnić z lekarzem weterynarii.


Fot. AmberShadow / Pixabay