Bez kategorii

Podróżowanie z psem po Polsce i Unii Europejskiej — o czym musimy pamiętać?

podróżowanie z psem
Okres wakacji tuż, tuż. Nie jeden z nas stoi przed dylematem, czy zostawić naszego pupila u rodziny, czy pokusić się o zabranie go z sobą. Stres jest jeszcze większy, gdy są to nasze pierwsze wspólne wakacje i nie wiemy, jak psiak będzie zachowywał się podczas naszych wakacyjnych wojaży. Obecnie Polska, ale także inne kraje na całym świecie, są bardziej przyjazne dla naszych mniejszych braci. Dlatego podróżowanie z psem, może być niezapomnianą przygodą dla Was. Jeśli się dobrze przygotujecie do podróży, z pewnością będzie to szczęśliwy czas. Oto najważniejsze rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę przed podróżą z psem, a także w jej trakcie.
Spis treści:

  • Podróżowanie z psem po Europie — najważniejsze informacje
  • Wakacje z psem — jaki środek transportu wybrać?
  • Niezbędne szczepienia psa
  • Mikroczip — bez tego nie wyruszaj!
  • Podróż z niebezpieczną rasą psów
  • Psi paszport — jak go zdobyć?
  • Psie wakacje – co zabrać psu w podróż?
  • Podróżowanie z psem — różne środki transportu:
    • Podróż samochodem
    • Podróż pociągiem
    • Latanie z psem
    • Podróż autobusem
    • Podróż statkiem

Podróżowanie z psem po Europie — najważniejsze informacje

Podróżowanie z psem po Unii Europejskiej jest o tyle łatwiejsze, że w każdym niemal kraju zasady przewożenia psa, wymaganych szczepień itd., są bardzo podobne i regulowane właśnie przez Unię Europejską. Dzięki temu, mając wiedzę na temat wymagań unijnych, łatwo przygotujesz psa do podróży.

Jeśli podróżujesz do UE, Twój pies musi posiadać mikroczip, mieć aktualne szczepienia przeciw wściekliźnie i musi posiadać wypełniony certyfikat zdrowia UE. Czasami wymagany będzie test na wściekliznę lub Twój pies może wymagać odrobaczania.

Być może zastanawiasz się, jakie kraje obecnie należą do Unii Europejskiej — lista ta od czasu do czasu się zmienia, ponieważ dołączają nowe kraje, a także opuszczają Unię. Obecnie w Unii jest 27 państw — Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania i Szwecja.

Jeszcze do niedawna w Unii Europejskiej była również Wielka Brytania — częsty kierunek wyjazdów Polaków. Dlatego dowiedz się przed podróżą o sytuacji związanej z podróżowaniem z psem na wyspy po Brexicie, gdyż przepisy mogą odbiegać od Unijnych.

Wakacje z psem — jaki środek transportu wybrać?

Podróżując z psem po Polsce, czy innych krajach najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód. Podróż własnym autem jest o tyle komfortowa, że nie musimy martwić się o postoje i możemy stanąć zawsze, kiedy jest taka potrzeba. Warto robić postoje, aby pies mógł się załatwić, napić, czy rozprostować kości i zwęszyć okolicę. Nie spuszczajmy psa ze smyczy w obcym miejscu, ponieważ może go coś przestraszyć i ucieknie, a chyba tego nikt nie chce.

Podróżować z psem możemy właściwie każdym środkiem transportu — pociągiem, autobusem, statkiem, czy samolotem. Wystarczy kupić psu odpowiedni bilet i możemy ruszać w podróż. Warto wcześniej zaznajomić się z zasadami panującymi odnośnie transportu zwierząt. Być może będzie wymagany kojec, czy kaganiec.

Niezbędne szczepienia psa

Podstawowym szczepieniem wymaganym przez większość krajów, jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Szczepionka powinna być oczywiście aktualna. Dane o aktualnym szczepieniu są wpisywane do Książeczki Zdrowia Psa. Znajduje się tam data szczepienia oraz seria szczepionki.

Ważnym dokumentem jest również świadectwo zdrowia zwierząt UE, które jest ważne do 4 miesięcy od wydania, a także paszport UE dla zwierząt domowych. 

Co ważne, szczepionka przeciw wściekliźnie musi być zrobiona co najmniej 21 dni przed przekroczeniem granicy.

Mikroczip — bez tego nie wyruszaj!

Mikroczip jest bardzo ważny, nie tylko w kontekście podróży. Pies zawsze może się czegoś wystraszyć i uciec, albo pogonić za innymi psami. W nieznanym miejscu nietrudno o zagubienie. Bardzo ważne jest również, aby dopilnować, aby nasze dane, które umieszczone są w bazie danych, były prawidłowe. Wówczas w razie odnalezienia zwierzęcia, szybko będzie można się z nami skontaktować.

Mikroczip jest wszczepiany pod skórę u weterynarza. Zabieg trwa krótko i nie jest bolesny. Wielu weterynarzy wykonuje tę usługę za darmo.

Podróż z niebezpieczną rasą psów

Przeczytaj z wyprzedzeniem przepisy, jeśli podróżujesz z „niebezpieczną” rasą psów. Istnieją również różnice w tym, jak przyjazne psom są różne części Europy, w zależności od tego, czy większe psy są dozwolone w transporcie publicznym, czy psy mogą przebywać w restauracjach.

Psy uważane za rasy niebezpieczne mogą wymagać dodatkowych zabezpieczeń. Do psów takich zaliczamy m.in. rottweilera, buldoga amerykańskiego, pit bull terriera, doga argentyńskiego.

pies też potrzebuje paszport

Psi paszport — jak go zdobyć?

Wyrobienie paszportu dla psa jest niezbędne jeśli chcemy zabrać ze sobą pupila na zagraniczne wakacje. Taki dokument jest wydawany przez lekarza Weterynarii w placówkach, które są uprawnione do jego wystawienia. Jeśli mamy wątpliwości, gdzie można go zdobyć, listę gabinetów można sprawdzić w internecie. Paszport dla psa jest wydawany jednorazowo, nie ma konieczności przedłużania go czy wyrabiania od nowa po jakimś czasie. Jednak warto zabierać go ze sobą podczas wizyt, bo w paszporcie powinny znaleźć się informacje dotyczące szczepień. Żeby otrzymać dokument, pupil musi posiadać aktualne szczepienia oraz być zachipowany. Przed wydaniem dokumentu weterynarz przeprowadza także badania, które mają potwierdzić, że zwierzak jest zdrowym. Kosz wyrobienia to 100 zł.

Psie wakacje – co zabrać psu w podróż?

Jeśli zamierzasz wybrać się na wakacje ze swoim czworonożnym pupilem, zapewne zastanawiasz się, co ze sobą zabrać. Rzeczy na podróż warto mieć gdzieś na wierzchu, żeby w razie potrzeby nie trzeba było szukać. Podróż w samochodzie dla niektórych zwierzaków bywa stresująca, jeśli wybierasz się w długą podróż, warto wyposażyć się w matę dla psiaka. Dzięki temu nie tylko unikniemy sierści wszędzie, ale pies będzie miał przytulne legowisko. Pod ręką miej smaczki dla zwierzaka i wodę. Dobrym pomysłem jest zakup składanej silikonowej miski. Nie zajmuje wiele miejsca i można ją też zabierać na spacery. Osobno trzymajmy takie dokumenty jak książeczka zdrowia i paszport, jeśli jedziemy za granicę. Pies musi być też zachipowany, nie zapominajmy o umieszczeniu na obroży adresówki. Pakując karmę — nie eksperymentujmy. Zabierzmy taką, która jest sprawdzona i wiemy, że nie wywoła sensacji żołądkowych. Pamiętajmy, że nawet podczas postoju pies powinien być na smyczy. Warto spakować psu też coś “jego” — ulubioną zabawkę czy kocyk, który sprawi, że poczuje się bezpieczniej w podróży.

Podróżowanie z psem — różne środki transportu

Jak już wspomniano, z psem w zasadzie można podróżować na różne sposoby. Jednak każdy rodzaj transportu może mieć swoje zasady przewozu zwierząt — warto się z nimi zapoznać przed podróżą. Być może będzie potrzebna klatka o konkretnych wymiarach, dlatego nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę.

podróżowanie samochodem jest najbardziej wygodne

Podróż samochodem

Podróż samochodem jest najprzyjemniejsza i najmniej stresująca dla pupila i właściciela. Można robić postoje w zależności od sytuacji, co jest dużym udogodnieniem. Warto w samochodzie położyć psu matę chłodzącą, jeśli nie mamy klimatyzacji. Nie zapomnij dać psiakowi zabawki, aby mógł zająć się zabawą, podczas której szybciej mu minie podróż. Warto rozłożyć na siedzenia podkład w razie nieprzyjemnego wypadku. To również ułatwi nam sprzątanie psiej sierści po podróży. Nie zapomnij, aby mieć ze sobą wodę i małą przekąskę.

Podróż pociągiem

Pociągi chętnie zabierają w podróż nasze psiaki. Niektóre wymagają trzymania ich w określonej wielkości kojcach, lub na smyczy i w kagańcu. Jeśli psiak jest małej rasy, z reguły nie ma takiej potrzeby. Jeśli obawiasz się o reakcję psa na współtowarzyszy w przedziale, lub nie chcesz zbytnio go pilnować, możesz zarezerwować cały przedział dla was.

Latanie  z psem

Inną alternatywą (a czasem jedyną opcją) jest latanie. Na szczęście, jeśli podróżujesz z małym psem, wiele linii lotniczych w Europie pozwala małym psom latać w kabinie. Większe rasy muszą przebywać w luku bagażowym w specjalnych kontenerach. Jeśli lecisz z psem, zarezerwuj bilet dla swojego psa podczas dokonywania rezerwacji online (jeśli to możliwe) lub w inny sposób skontaktuj się z linią lotniczą przed dokonaniem rezerwacji biletu, aby potwierdzić dostępność, a następnie dokonaj rezerwacji.

Podróż autobusem

Nie każdy przewoźnik autobusowy zgadza się na przewóz zwierząt, dlatego warto wcześniej zaczerpnąć informacji na ten temat. W tym celu warto zadzwonić na infolinię lub poszukać informacji na stronie www. Jeśli chodzi o podróżowanie po kraju, jeśli nasz pies jest mały, z reguły można go ze sobą zabrać Inaczej ma się sprawa z przewozami międzynarodowymi  — tu rzadko kiedy można zabrać ze sobą psa w podróż.

Podróż statkiem

Jeśli podróż wymaga przepłynięcia statkiem, z reguły jak najbardziej jest to możliwe. Psy widoczne na pokładzie to nie jest rzadki widok. Oczywiście musisz zakupić odpowiednie bilety i trzymać się wytycznych, które są wymagane.

Podsumowanie

Jak widzisz podróż z psem po Polsce, a także po krajach UE nie musi być katorgą. Wystarczy dobrze się przygotować do wyjazdu, zadbać o niezbędne dokumenty, takie jak aktualne szczepienia, paszport zwierzęcia i możemy wyruszać na wspólny podbój świata. Warto, aby przed daleką podróżą sprawdzić, czy pies nie ma choroby lokomocyjnej — wówczas trzeba zadbać o odpowiednie leki. Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi odważysz się zabrać swojego pupila w podróż. Z pewnością będą to niezapomniane chwile. Życzymy miłej wycieczki!