Udało się! Nareszcie, po długich poszukiwaniach, udało Ci się znaleźć odpowiednią karmę dla swojego pupila. Tylko co teraz? Jak zmienić karmę, aby nasz pies lub kot nie miał rewolucji żołądkowo-jelitowych i chętnie ją jadł?
Jak zmienić karmę na nową?
Najważniejszą zasadą przy zmianie karmy jest podawanie jej stopniowo, w odpowiednich proporcjach. Nagła zmiana diety może wywołać rewolucje ze strony układu pokarmowego psa lub kota, dlatego nową karmę należy wprowadzać powoli, przez okres około 7-10 dni. W tym czasie mieszamy dotychczasową karmę z karmą nową, zmniejszając w kolejnych dniach proporcje starej na rzecz coraz większych ilości nowej karmy.
Przykładowy i najczęściej stosowany schemat zmiany karmy na nową to:
- Dni 1-2: 75% starej karmy, 25% nowej karmy.
- Dni 3-4: 50% starej karmy, 50% nowej karmy.
- Dni 5-6: 25% starej karmy, 75% nowej karmy.
- Dzień 7 i dalej: 100% nowej karmy.
Podczas zmiany karmy należy uważnie obserwować swojego zwierzaka. Zwróć uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu, apetycie oraz konsystencji i częstotliwości wypróżnień. W razie wystąpienia problemów, takich jak biegunka, wymioty czy utrata apetytu, warto zwolnić tempo wprowadzania nowej karmy lub skonsultować się z lekarzem weterynarii/dietetykiem zwierzęcym.
Zmiana karmy – dodatkowe zasady
Zmiana karmy to dobry moment na wprowadzenie lub utrwalenie rytuałów żywieniowych. Pies lub kot powinien dostawać karmę o stałych porach dnia, tak jak dotychczas. Stały harmonogram karmienia pomaga w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego i ogólnego dobrego samopoczucia zwierzaka.
Oprócz tego podczas procesu zmiany karmy warto chwilowo odłożyć wszelkie przysmaki na bok. Tym bardziej unikać podawania w tym czasie nowych smakołyków. Skup się na wprowadzeniu nowej karmy, a po zakończeniu tego procesu możesz stopniowo wprowadzać przysmaki, obserwując, jak pupil na nie zareaguje.
Kiedy zmienić psu karmę? Kiedy zmienić kotu karmę?
Powody, dla których należy zmienić psu lub kotu karmę jest kilka. Może to być chęć poprawy jakości diety, wprowadzenie karmy dostosowanej do wieku lub stanu zdrowia zwierzaka lub po prostu chęć urozmaicenia diety pupila. Może okazać się konieczna zmiana karmy na inną w takich sytuacjach:
- przejście psa z wieku szczenięcego na wiek dorosły/kociaka w dorosłego kota;
- osiągniecie wieku seniora u zwierzaka, co może wymagać zmiany diety;
- zdiagnozowanie u zwierzaka choroby wymagającej odpowiednio dobranej diety (np. mniejszej ilości tłuszczu w dawce pokarmowej);
- u samic – okres ciąży i laktacji;
- pojawienie się alergii pokarmowej u zwierzaka na składniki w dotychczas stosowanej karmie.
Pamiętaj przy tym, że psy i koty nie potrzebują tak urozmaiconej diety jak ludzie. Oznacza to, że częste zmiany karmy nie są wskazane. Wobec tego nie szalejmy z dietą naszych pupili i nie kupujmy co chwilę nowej karmy, gdy tylko zobaczymy promocje, ładną etykietę innej firmy lub nową reklamę w telewizji. Staraj się zmieniać karmy rozsądnie, nie za często.
Z drugiej strony nie chodzi o to, aby pies i kot otrzymywał jedną karmę przez lata lub nawet całe swoje życie. Bo co zrobimy, gdy ta karma nagle zniknie z rynku? Albo po czasie okaże się, że karma była źle zbilansowana? Dlatego warto zawczasu znaleźć 2-3 karmy odpowiednie dla naszego zwierzaka, które będzie można mu naprzemiennie podawać.
Zmiana karmy – podsumowanie
Zmiana karmy to PROCES, który wymaga cierpliwości i uwagi. Stopniowe wprowadzanie nowej karmy, obserwacja reakcji psa i kota oraz odpowiedni dobór karmy to kluczowe elementy, które pomogą uniknąć problemów ze strony układu pokarmowego. Każda zmiana w diecie zwierzaka powinna być przemyślana i, w razie potrzeby, skonsultowana z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym.
Fot. MART PRODUCTION / Pexels