Bez kategorii

Jak karma i jej skład wpływają na wygląd sierści psa?

zadowolony pies

Odpowiednio dobrana karma ma fundamentalny wpływ zarówno na zdrowie naszego pupila, jak również na sierść czworonoga. Zbilansowana dieta pozwala na zachowanie naturalnego blasku okrywy włosowej, wzmocnienie jej, a także znacznie zmniejszenie ryzyka nadmiernego wypadania. Jak karma i jej skład wpływają na wygląd sierści psa?

Odpowiednia wartość energetyczna

Jednym z podstawowych czynników, na które warto zwrócić uwagę w diecie czworonoga jest kaloryczność. Średnie zapotrzebowanie psa niekastrowanego wynosi 630 kcal. Duża wartość energetyczna będzie przez tym związana również z masą czworonoga, a także jego aktywnością w ciągu dnia. Karma dla psów pracujących powinna się odznaczać zwiększoną zawartością białka, celem maksymalnej regeneracji tkanek mięśniowych.

Warto wspomnieć w tym momencie o zmodyfikowanych współczynnikach Atwatera, których nazwy nie różnią się od dietetyki człowieka.

Makroskładniki w żywieniu zwierząt przyjmują wartości kaloryczne równe:

  • białko – 3,5
  • tłuszcze – 8,5
  • węglowodany – 3,5

Dobierając kaloryczność diety warto mieć na uwadze stopień jej strawności. W przypadku karmy premium sięga ona nawet 90%. W produktach typu ekonomicznego wynosi ona od 70 do 80%

Białko podstawą diety

Zgodnie z ogólnie przyjętą wiedzą, makroskładnikiem dominującym w diecie psów jest białko. Dominacja węglowodanów w diecie może w pierwszej kolejności doprowadzić do łamliwości włosów czworonoga. Podstawowym budulcem psiej sierści jest również białko, w związku z czym jego niedobór w diecie może być przyczyną pogorszonej jakości okrywy włosowej.

Dobierając karmę dla czworonoga warto mieć na uwadze jakość zawartego białka. Dla zdrowej sierści, szczególnie istotna jest wysoka zawartość aminokwasów, takich jak:

  • metionina
  • cysteina
  • lizyna
  • tryptofan

Białko razem z tłuszczami odpowiadają za tworzenie błon komórkowych skóry psa. Niedobór danych makroskładników znacznie zmniejsza możliwości regeneracyjne naskórka, co w konsekwencji przyciąga większą ilość szkodliwych drobnoustrojów. Nieszczelne błony doprowadzają do wyparowania wody oraz znacznego osłabienia skóry czworonoga, przez co cebulki włosowe nie są dostatecznie odżywione.

Sprawdzając skład psiej karmy warto postawić na białko pochodzenia zwierzęcego, ze względu na zwiększoną zawartość wspomnianych wyżej aminokwasów.

Zawartość witamin

Odpowiednia zawartość witamin w karmie ma ponadprzeciętny wpływ na jakość sierści czworonoga. Za lśniącą okrywę włosową odpowiadają w szczególności:

  • witamina A
  • witamina E
  • witamina C
  • witaminy z grupy B

Wspomniana wyżej witamina A odpowiada za złuszczanie naskórka oraz produkcję włókien elastyny i kolagenu. Niedobór danego związku może w konsekwencji prowadzić do zwiększonej łamliwości włosów. Witamina E wspomaga psi organizm w prawidłowym nawilżeniu, zapobiegając wystąpieniu szorstkości skóry i pogorszeniu struktury sierści.

Warto również mieć na uwadze obecność związków takich jak ryboflawina, tiamina, niacyna i kwas pantotenowy.

Zdrowe tłuszcze

Jak zostało wspomniane, tłuszcze wraz z białkiem odpowiadają za szereg procesów fizjologicznych, w tym za tworzenie błon komórkowych. Kompleksowa karma powinna być cennym źródłem danego makroskładnika w diecie psa, również ze względu na rolę rozpuszczalnika dla witamin A, D, E i K.

Nienasycone kwasy tłuszczowe n-3 oraz n-6 zawarte w karmie psa mają szczególne znaczenie pod kątem zapobiegania chorób skóry. Niedostateczna ilośc danego składnika w diecie może doprowadzić do łupieżu i nadmiernego przesuszenia skóry, a nawet przetłuszczenia psiego owłosienia.

W diecie dorosłego czworonoga udział nienasyconych kwasów tłuszczowych powinien wynosić minimum 1% suchej masy karmy w przypadku kwasu linolowego.

Cenne składniki mineralne

Szczególnie istotnym składnikiem mineralnym pod kątem jakości psiej sierści jest cynk. Wspomniany mikroelement bierze aktywny udział w syntezie białek i kwasów nukleinowych, pełniąc rolę kofaktora szeregu enzymów w organizmie czworonoga.

Niedobór cynku w organizmie skutkuje zwiększeniem zapotrzebowania na witaminę E, co w konsekwencji może doprowadzić do:

  • wypadania sierści
  • łuszczycy
  • zwiększonego ryzyka infekcji skórnych

Decydując się na karmę wspierającą zdrową sierść psa, szczególnie pomocne będą naturalne suplementy (olej z łososia). Tłuszcze dostarczane w danej formie znacznie zmniejsza występowanie łupieżu, a także łamliwość sierści.

Jakościowa karma dla psa powinna być źródłem drożdży piwnych. Dane składnik aktywnie reguluje wytwarzanie serum i nadaje sierści pożądany blask. Na kondycję okrywy włosowej pozytywnie wpływa również korzeń łopianu, ze względu na odżywienie i regenerację skóry.

Mięso z dziczyzny podstawą karmy

Zarówno sucha, jak również mokra karma dla psów z dziczyzną stanowi doskonały wybór w przypadku większości psów. Karmy suche i mokre DEER DOG!  zawierają wyłącznie mięso mięśniowebez podrobów i bez mieszanek kostnych.

Wartości odżywcze mięsa z dziczyzny są na szczególnie wysokim poziomie, ze względu na odpowiednią zawartość:

  • witamin B6 i B12
  • niacyny, fosforu
  • ryboflawiny i tiaminy
  • Naturalne suplementy w karmie

Dziczyzna w diecie psa stanowi doskonałe źródło cynku i łatwo przyswajalnego białka – składników niezbędnych dla lśniącej i zdrowej sierści.

Mięso z dziczyzny podstawą karmy

Zarówno sucha, jak również mokra karma dla psów z dziczyzną stanowi doskonały wybór w przypadku większości psów. Większość produktów dostępnych na rynku zawiera wyłącznie mięso mięśniowebez podrobów i bez mieszanek kostnych.

Wartości odżywcze mięsa z dziczyzny są na szczególnie wysokim poziomie, ze względu na odpowiednią zawartość:

  • witamin B6 i B12
  • niacyny, fosforu
  • ryboflawiny i tiaminy
  • Naturalne suplementy w karmie

Dziczyzna w diecie psa stanowi doskonałe źródło cynku i łatwo przyswajalnego białka – składników niezbędnych dla lśniącej i zdrowej sierści.

Alergie a wygląd sierści

Odpowiednia podaż białka, tłuszczy, witamin i innych składników mineralnych w karmie może czasami wciąż nie przynosić oczekiwanych rezultatów w postaci zadbanej, zdrowej sierści. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na ewentualne alergie czworonoga, zaburzające równowagę organizmu zwierzęcia. Najczęstszymi alergenami są:

  • mleko
  • jaja
  • soja
  • wołowina i drób

Skrajne reakcje alergiczne w postaci pokrzywki, strupów i otarć mogą doprowadzić do wyrywania sierści przez psa oraz skrajnego samookaleczenia. Alergie mogą również doprowadzać do łupieżu i znacznego pogorszenia jakości sierści, przez co znika jej pierwotny blask.

Karma dla psów alergików powinna zawierać m.in. kwasy Omega 3 i 6, które znacznie zmniejszają podatność czworonogów na reakcje alergiczne. Wspomniane związki zmniejszają również objawy suchej skóry i łupieżu. W przypadku alergii warto sięgnąć po karmę z dziczyzną, o wysokiej zawartości żelaza i innych składników odżywczych.