Bez kategorii

Jak karmić psa? Ile razy karmić psa i jak dobrać odpowiednie pożywienie?

Jak karmić psa?

Jak karmić psa? Ile razy karmić psa i jak dobrać odpowiednie pożywienie?

Właściwe karmienie psa to jedno z najważniejszych zadań jakie spoczywa na właścicielu czworonoga. Pożywienie powinno dostarczać zwierzakowi wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Poza właściwym doborem rodzaju karmy istotna jest również częstotliwość posiłków. Pies nie może być ani niedożywiony, ani przekarmiony. Wzmożona uwaga w tym aspekcie i zorganizowanie zbilansowanej diety gwarantuje naszemu przyjacielowi lepsze życie – odbije się na zdrowiu, kondycji i samopoczuciu. By dowiedzieć się więcej o tym, jak i ile razy karmić psa zapraszamy do dalszej części artykułu.

Wiek a żywienie psa – szczeniaki

Na sposób odżywiania wpływa przede wszystkim wiek. W pierwszym okresie naturalnie jest to mleko matki, jednak gdy nie ma takie możlwiości małym psom podaje się produkty mlekozastępcze (do zakupienia w klinikach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych). Takie odżywianie jest bezwzględnie konieczne do trzeciego tygodnia życia. Po tym czasie należy przejść do etapu przejściowego – wprowadzić półpłynne pokarmy, na przykład mokrą karmę przeznaczoną dla szczeniaków. Dopiero w około szóstym/ósmym tygodniu można stopniowo wprowadzić produkty suche. Młody wiek psa to dla niego okres największego rozwoju, ten proces będzie w przyszłości decydować o kondycji stawów, kości i ogólnym zdrowiu. Mniejsze psy powinny być karmione częściej i mniejszymi porcjami. Ile razy karmić psa w jego najwcześniejszym okresie? Najkorzystniej jest przewidzieć od czterech do pięciu posiłków podawanych w regularnych godzinach każdego dnia. Mimo generalnych zasad każdy pies wymaga indywidualnego podejścia i ogólne reguły mogą mu nie służyć. Z tego powodu należy bacznie obserwować reakcje psiego organizmu i reagować na każde niecodzienne sygnały. Ponadto niezależnie od ilości jedzenia, pies musi mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody.

Wiek a żywienie psa – dorosłe psy i seniorzy

Psia karma dla psów dorosłych różni się od tych “Junior” zawartością białka, ta pierwsza ma go w składzie stosunkowo mniej. Karma dla dorosłych jest również mniej kaloryczna, a to po to, by uniknąć otyłości wśród psów. Co ważne tworzone są karmy dedykowane konkretnej rasie psów, każda bowiem reprezentuje inne zapotrzebowanie na składniki, co do ich rodzaju i ilości. Oczywiste jest to, że inną gęstość energetyczną powinien mieć pokarm dla olbrzymiego nowofundlanda, a inną dla malutkiego shih tzu. Poza tym każda rasa wyróżnia się innym metabolizmem, niektóre psy mają problem, na przykład z trawieniem lub wchłanianiem niektórych substancji. Wtedy taka karma może nie zawierać niektórych składników lub zawierać wspomagające, jak różne oleje czy inne. Psa dorosłego najlepiej karmić dwa razy dziennie.

Na rynku dostępne są również karmy dla starszych psów. Ich obecność powinna być sygnałem dla właścicieli starszych czworonogów, że być może powinni zmodyfikować żywienie wraz z wiekiem. Przyjmuje się, że seniorzy wśród psów, to ci, którzy ukończyli 7 lat wśród mniejszych ras i 5 lat dla ras olbrzymich i dużych. W związku z wiekiem posiłek powinien być lekki i łatwo strawny. Zawierać dużo witamin i być mało kaloryczny, ponieważ stare psy nie mają na tyle dużo energii, żeby spalić posiłek.

Co jest niezbędne w diecie psa?

Koniecznymi elementami, które powinny funkcjonować w diecie psa jest mięso, węglowodany i warzywa. Karmę możemy przygotować z tych składników samodzielnie lub lubić kupić ją gotową. Aktualnie rynek oferuje na tyle szeroką gamę produktów, że jesteśmy w stanie dostosować jedzenie pod każdego psa. Jednak niezależnie od tego, jaki wariant wybierzemy pokarm musi być pełnowartościowy i wysokiej jakości. Dlatego w przypadku diety komercyjnej należy poświęcić czas, by przeanalizować skład karmy. Często bowiem okazuje się, że najbardziej powszechne marki nie są najodpowiedniejsze. W tym przypadku rozpoznawalność marki nie idzie w parze z jakością i nie należy temu ślepo ufać.

Natomiast domowa dieta nie jest wcale łatwiejsza, a zdecydowanie bardziej czasochłonna. Przyprawione posiłki, które spożywamy nie będą odpowiednie dla naszych czworonogów. Dlatego posiłki muszą być przygotowywane oddzielnie. Jednocześnie powinny być urozmaicone, oprócz gotowanego mięsa kurczaka, kaczki czy indyka ważne jest uzupełnienie potraw o wysoko wartościową w żelazo wątróbkę czy żołądki. Idealnym dodatkiem będą gotowane warzywa i inne uzupełniacze, jak: ziemniaki, marchewka, ryż i roślinne oleje: rzepakowy, lniany lub oliwa z oliwek. Unika się raczej cebuli, czosnku, roślin strączkowych czy warzyw kapustnych. W przypadku wątpliwości co do stosowanej diety można skonsultować się w tej sprawie z weterynarzem. Jest to o tyle opłacalne, że zawsze możemy manipulować zawartością karmy i wiemy co dokładnie nasz pies je. Dodatkowo fachowa porada pomoże maksymalnie dostosować wyżywienie do potrzeb naszego psa. To z pewnością odwdzięczy się wzorowym zdrowiem pupila.

Karma z dziczyzny – idealny wybór

Niezwykle rzadkim, a wręcz niedocenianym składnikiem karm dla psów jest dziczyzna. Okazuje się, że mięso zwierząt łownych jest bardzo cenne. Mięso z dzika zawiera kilkukrotnie wyższe stężenie białka niż inne popularne składniki karm – nawet czterokrotnie w porównaniu do wieprzowiny. Co więcej, nie tylko białka w dziczyźnie jest więcej, a również wszelkiego rodzaju witamin i minerałów. Głównie tiaminy i ryboflawiny, sodu, potasu. Są to składniki, które odgrywają szereg istotnych ról, między innymi pobudzają podstawowe życiowe funkcje organizmu, system immunologiczny, jak również stymulują właściwości przeciw-utleniające płynów ustrojowych i regulują kondycję skóry. Witamina B12, niacyna to również składniki , które można znaleźć w mięsie dziczyzny/ Odpowiadają one za samopoczucie psa i dawkowane regularnie są w stanie na nie znacząco wpłynąć. Dodatkowo mięso dzika szczególnie rzadko wywoułuje alergie. Karma o kompozycji monoproteinowej – zawierająca biała jednego rodzaju cieszy się coraz większa popularnością właśnie z powyższych względów, czyli minimalizacji ryzyka uczulenia. Warto wybierać karmy z dzika bez sztucznych konserwantów, barwników i wzmacniaczy, by w pełni skorzystać z walorów odżywczych tego rodzaju mięsa. Wybierając producenta karmy istotna jest analiza produktu pod względem składu – im więcej mięsa tym karma jest lepsza, zbędne są zboża lub inne substancje, które jedynie sztucznie zapychają wnętrze puszki lub opakowania.

Kiedy karmić psa?

Ważne jest nie tylko, co podajemy naszym czworonogom, ale również o jakich porach. Dobrym rozwiązaniem w tej kwestii jest dostosowanie czasu karmienia do spacerów. W taki sposób, by pies mógł wypróżnić się po posiłku. Zbyt późne godziny jedzenie mogą skutkować koniecznością wyjścia na dwór w środku nocy. Za to nieregularne karmienie nie wpłynie dobrze na układ trawienny psa, a rozreguluje je. Podobnie jak u ludzi – jedzenie o konkretnych godzinach jest wskazane. Jaka jest optymalna godzina? Wydaje się, że najodpowiedzialnej jest karmić psa wtedy, kiedy my sami siadamy do stołu, ale znowu pod warunkiem, że utrzymujemy w swoim życiu zasadę regularnego jadania posiłków. Istotne jest również zwrócenie uwagi, by pies nie jadł godzinę przed wysiłkiem fizycznym, ani nie bawił się intensywnie godzinę po. Może to prowadzić do skrętu żołądka, szczególnie u ras z predyspozycją do tego typu dolegliwości.

Dlaczego prawidłowe odżywianie psa jest na tyle ważne?

Pies nie jest ani zwierzęciem wszystkożernym, ani bezwzględnie mięsożernym, potrzebują szerokiego spektrum rodzajów jedzenia. Warto zaznaczyć, że układ pokarmowy psów, mimo że są one ssakami wyróżnia się pewnymi swoistością. Ma krótki przewód pokarmowy i charakterystyczną florę bakteryjną (tzw. mikrobiom jelitowy). Choć zjedzone jedzenie nie ma długiej drogi do przejścia, przechodzi przez przewód powoli. Również proces trawienny i przemiany metaboliczne nie przebiegają ekspresowo i mogą trwać nawet całą dobę. Jedną z największych oznak troski, jaką możemy pokazać naszemu psu jest właśnie dbałość o codzienne dostarczanie my zbilansowanego posiłku. To zapewni pupilowi szczęśliwe i długie życie.