Bez kategorii

Otyłość u psa – jak jej zapobiegać?

Otyłość to nie tylko problem występujący u ludzi. Na przypadłość cierpią również zwierzęta domowe, a winę za to ponosi głównie nieodpowiednia dieta i brak ruchu. Dotyczy to szczególnie psów, które karmione są posiłkami przygotowanymi w domu, w których znajduje się zbyt duża ilość tłuszczów, a za mało białka. Jak zatem nie dopuścić do nadmiernego przybierania na wadze? Czy otyłość u psa stanowi zagrożenie dla życia pupila? Oto co każdy właściciel czworonoga wiedzieć powinien.

Nadwaga kontra otyłość

Nadmierne zwiększenie masy ciała i odkładanie się tkanki tłuszczowej to zmiany w organizmie, które wpływają niekorzystnie na organizm zwierzęcia. O ile w przypadku ludzi problem określa się za pomocą indeksu BMI, o tyle w przypadku psów diagnoza nie jest już tak jednoznaczna. Dlatego każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, jak prawidłowo określić wagę zwierzęcia i postawić trafną diagnozę. Jak zatem sprawdzić, czy pies jest otyły?

Jeśli waga czworonoga przekracza 30% optymalnej masy jego ciała, mówi się o otyłości. Jeśli wynik plasuje się w granicy 15% mowa o nadwadze. To bardzo ogólne diagnozowanie, które pozostawia ogromną granicę błędu, dlatego coraz częściej podczas określania prawidłowej masy ciała stosuje się wskaźnik BCS, który w rękach profesjonalnego lekarza weterynarii stanowi doskonały wyznacznik zdrowia zwierzęcia. Metoda polega na wnikliwej obserwacji czworonoga wraz z badaniem ilości tkanki tłuszczowej, którą porównuje się z mięśniami. Efektem końcowym jest klasyfikacja trzystopniowa, która przedstawia poziom zaawansowania przypadłości:

  • nadwaga prosta, gdzie masa ciała przekracza 9% prawidłowej wagi;
  • nadwaga, w której przedział mieści się między 10% a 19%;
  • otyłość to waga powyżej 20% prawidłowej masy ciała.

Jak samodzielnie ocenić problem u czworonoga?

Istnieje jednak „domowy” sposób, by określić prawidłową masę ciała psa. Dzięki temu można szybko zareagować i wprowadzić zmiany w żywieniu. Niezbędna jest nie tylko prawidłowa dieta, ale również większa dawka ruchu.

Łatwo wyczuwalne żebra pod skórą, brzuch jędrny, nieobwisły to sygnał, że pies jest w idealnej kondycji. Jeśli dodatkowo widać niewielkie wcięcie w pasie to znaczy, że pies jest karmiony prawidłowo i jego masa jest idealna. Jeśli jednak żebra pokrywa warstwa tłuszczu, brzuch wyraźnie zwisa i brak jest wcięcia w pasie to niestety pies ma nadwagę. O otyłości mówi się wtedy, gdy zaburzona jest już sylwetka czworonoga. Zaokrąglona, zwisający brzuch, tłuszcz również w okolicy szyi i bioder, a żebra skryte pod grubą warstwą tłuszczu. W takiej sytuacji warto udać się po pomoc do lekarza weterynarii i przejść na gotową karmę Deer Dog, która wspomaga walkę z nadmierną tkanką tłuszczową i zapewnia psu zbilansowaną dietę.

Przyczyny otyłości u psów

Otyłość u psów jest równie groźna, jak u ludzi. Należy jednak wskazać, że problem równie często powiązany jest z inną jednostką chorobową. Dlatego w takiej sytuacji konieczna jest opinia lekarza weterynarii, który prawidłowo zdiagnozuje czworonożnego pacjenta. W związku z tym rozróżnia się dwa typy otyłości, z których każda ma inne podłoże i przyczyny.

  1. Pierwotna otyłość u psa – to problem tak pospolity jak u człowieka. Zazwyczaj za taki stan rzeczy odpowiadają nieodpowiednie nawyki, które w połączeniu z predyspozycjami genetycznymi skutkują otyłością. Nadmierne spożywanie pożywienia, brak odpowiedniej ilości ruchu, by spożytkować daną energię kończy się odkładaniem tkanki tłuszczowej. Tutaj pojawia się problem przekarmiania i podawania niewłaściwej karmy, z dużą ilością tłuszczów i węglowodanów. Zbyt kaloryczne karmy niedostosowane do rasy i potrzeb psa skutkują otyłością i złym stanem fizycznym psa. Jeśli dodatkowo zwierzę ma zbyt małą porcję codziennego ruchu, problem narasta. Nie mniej istotne są również predyspozycje ras. Jak bowiem wskazują znawcy, rasy takie jak: terier szkocki, jamnik, cocker spaniel, labrador, golden retriever i wiele innych ras mają tendencje genetyczne do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Równie istotny jest wiek zwierzęcia. Z upływem czasu pies wykazuje mniejsze zapotrzebowanie na pokarmy, a dodatkowo jego aktywność spada. W związku z tym należy odpowiednio dobrać karmę oraz jej ilość.
  2. Wtórna otyłość u psów – to podobnie jak w przypadku człowieka problem powiązany z inną jednostką chorobową. Problemy metaboliczne, zaburzenia hormonalne są często bagatelizowane przez właścicieli czworonogów, a jednak występują również często jak u ludzi. Psy cierpią bowiem na cukrzycę, nadczynność przysadki, niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy. Na odrębną analizę zasługuje również sam zabieg sterylizacji lub kastracji. Problem jest na tyle trudny, iż wiąże się bezpośrednio z mózgiem, gdzie pojawiają się nieprawidłowości w ocenie sytości, a łaknienie zostaje wyraźnie zaburzone. Ponadto brak odpowiednich hormonów po zabiegu spowalnia metabolizm, co skutkuje szybkim przyrostem masy ciała.

Skutki otyłości u psa

Podobnie jak u ludzi również u czworonogów otyłość powoduje olbrzymie problemy zdrowotne. To nie tylko sam efekt wizualny, ale gorszy stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Pies bowiem wyraźnie traci energię i chęć do życia, co przekłada się na jakoś jego codziennego życia. Otyłość u psów zazwyczaj prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Bagatelizowany problem skutkuje cukrzycą lub nadczynnością kory nadnerczy. Nadmierna waga ciała odbija się również na układzie kostnym i stawowym. Zwyrodnienia kręgosłupa, przepuklina, dysplazja stawów biodrowych, zwyrodnienia stawów, które utrudniają chodzenie i powodują ból. Otłuszczone narządy wewnętrzne nie pracują prawidłowo, często skracając życie czworonoga. Organizm traci odporność, a pies wyraźnie szybciej się męczy i jeszcze bardziej ogranicza ruch. Problem otyłości u zwierzęcia to również zaburzenia z trzymaniem moczu oraz problemy z porodami u ciężarnych suczek. Dodatkowo pies odczuwa mniejsze zapotrzebowanie na wodę, co skutkuje zaburzeniem termoregulacji i pies się po prostu przegrzewa. No i problem, który stał się już chorobą cywilizacyjną. Otyłość zwiększa wyraźnie podatność na choroby nowotworowe.

Jak uchronić psa przed otyłością?

Właściwa waga czworonoga to odpowiednia profilaktyka. Właściciel odgrywa tutaj kluczową rolę i to on musi kontrolować kondycję psa. Nadmierny apetyt to niestety częsty problem zwierząt domowych i wielu ras, a to krótka droga do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Jak zatem postępować, by nie zaszkodzić zwierzęciu?

  • Właściwa karma i jej odpowiednie porcje – gotowa karma to zdecydowanie najlepszy wybór dla czworonoga. Zbilansowane posiłki dobrane nie tylko do rasy, ale również do zapotrzebowania energetycznego zapewniają dobrą kondycję fizyczna i psychiczna czworonoga. Przy zwalczaniu otyłości pomocne będą gotowe karmy, takie jak Deer Dog. Bezzbożowy posiłek na bazie wysokobiałkowej i niskotłuszczowej dziczyzny to sprawdzony powrót do prawidłowej masy ciała psa. Oprócz jakości karmy istotne jest również jej właściwe racjonowanie. Tutaj należy przestrzegać wskazówek producenta. Każda karma ma bowiem odpowiednią tabelę z zaleceniami co do ilości i dziennego zapotrzebowania.
  • Kontrola nad przysmakami – nagradzając psa gryzakami łatwo stracić kontrolę nad ilością podawanej psu energii. Wszelkie produkty, które maja ułatwić tresurę to przysmaki, które kryją w sobie nadmierną ilość kalorii.
  • Odpowiednia ilość ruchu – podobnie jak w przypadku ludzi w walce z otyłością niezbędny jest ruch i aktywność. Spalanie tkanki tłuszczowej spowoduje utratę wagi i lepsze samopoczucie czworonoga.

Dlaczego jakość karmy ma znaczenie?

Rynek obfituje w najróżniejsze karmy dla psów. Spora część z nich to produkty zawierające duże ilości tłuszczu, które szkodzą kondycji psa. Lekarze weterynarii zalecają działania podobne jak w przypadku człowieka. Jeśli mamy zwalczyć otyłość, należy zmienić dietę na zbilansowaną, gdzie najistotniejsza jest jakość posiłków. Stąd należy unikać tłuszczów i stosować zwiększoną podaż białka, czyli wszystko to, co zawiera karma Deer Dog. Tłuszcz zawarty w dziczyźnie jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za przemianę cholesterolu w organizmie. Również sam proces produkcji karmy jest istotny. Deer Dog powstaje w procesie pieczenia w niskich temperaturach, dzięki czemu jest niskoprzetworzona i co za tym idzie – lekkostrawna. Taki proces zapewnia niemal 100% absorbcję pożywienia, co w porównaniu z karmami przemysłowymi daje o połowę wyższy wskaźnik. Jednym słowem pies zjada mniej, otrzymując przy tym odpowiednią porcję i ilość składników odżywczych. Karma dodatkowo wzbogacona o marchew, jeżynę, ostropest, buraka, jukę, miętę, kaszę i śliwki wspomaga proces trawienia, dzięki czemu poprawia się perystaltyka jelit. Taka karma to zdrowa sylwetka, radość życia czworonoga i zdrowie na długie lata.

Otyłość u psów i walka z jej skutkami to problem, który wymaga cierpliwości i racjonalnego podejścia. To proces wymagający konsekwencji i czasu, gdyż utrata kilogramów i tkanki tłuszczowej nie może być drastyczna. Odpowiednia karma, zbilansowane posiłki, właściwa dawka ruchu zapewnią psu nie tylko odpowiednią kondycję fizyczną, ale również zdrowie i radość życia. Zbyt szybka utrata wagi to ryzyko niedoborów i problemów zdrowotnych. Najważniejsza jest zatem odpowiednia karma oraz codzienna aktywność psa.