Przysmaki w psiej diecie – dlaczego warto je podawać?
Niejeden właściciel czworonoga z pewnością zgodzi się, że dla swojego pupila jest w stanie zrobić wszystko. Czasami jednak nie trzeba wiele – wystarczy jedynie mała, zdrowa przekąska. Przysmaki dla psa to nie tylko znakomity sposób na to, by zachęcić pupila do wykonania danej komendy. Jak się bowiem okazuje, takie małe pyszności mają również wpływ na zdrowie i kondycję zwierzęcia. Posiadasz psa? Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak nagradzać psa smakołykami. Ponadto dowiesz się też:
- Dlaczego warto podawać przysmaki dla psów?
- Jaki wpływ na zdrowie pupila mają smakołyki dla psa?
- Jaki smakołyk dla psa jest najlepszy?
- Jak i kiedy nagradzać psa smakołykami?
- O czym warto pamiętać przy wyborze przysmaków dla psa?
Dlaczego warto podawać przysmaki dla psów?
Codzienne podawanie psu psich przysmaków ma bardzo dużo zalet. Jak się bowiem okazuje ta mała, pyszna przekąska, może pomóc na wiele sposobów. Ponadto takie naturalne smakołyki dla psa są również znakomitym źródłem minerałów i witamin. Dopasowane do różnych kategorii wiekowych i ras są:
- Pysznym uzupełnieniem codziennego jadłospisu.
- Skuteczną pomocą w odstresowaniu zwierzęcia oraz ułatwienia mu adaptacji do nowych warunków.
- Narzędziem w budowaniu relacji i zaufania do właściciela.
- Lekarstwem na nudę oraz zmęczenie po spacerze lub dużym wysiłku fizycznym.
- Nagrodą za naukę i wykonywanie komend.
- Zachętą podczas leczenia i rehabilitacji.
- Pomocą w utrzymaniu higieny jamy ustnej.
Niektóre przysmaki dla psa zawierają również wiele dodatkowych składników odżywczych, które tak jak np. kwasy omega-3 uchronią zwierzę przed wypadaniem sierści.
Jaki wpływ na zdrowie pupila mają smakołyki dla psa?
Jak się również okazuje przysmaki dla psów to nie tylko smaczna, ale i zdrowa przekąska, czego dowodem są:
- Przysmaki dentystyczne – czyli gryzaki. To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj smakołyków, który wspiera utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej.
- Przysmaki hipoalergiczne – czyli smakołyki idealne dla psów z alergiami pokarmowymi. Nie zawierają alergenów ani sztucznych barwników.
- Przysmaki light – stworzone z myślą o czworonogach, które są łasuchami, ale powinny być na diecie. Są one mniej kaloryczne, np. dzięki obniżonej zawartości tłuszczów.
- Przysmaki na zdrowe kości – przydatne zwłaszcza w przypadku szybko rosnących pupilów oraz suk, które oczekują na potomstwo.
- Przysmaki na lepszą sierści – czyli smakołyki dla psów, które dzięki zawartości kwasów omega-3 i omega-6 regenerują skórę oraz sierści.
Świetnie sprawdzą się również przysmaki z dziczyzny oraz wędzonych podrobów. Z kolei smakołyki z suszonego mięsa świetnie stymulują ukrwienie dziąseł u psa oraz hamują rozwój płytki nazębnej.
Jaki smakołyk dla psa jest najlepszy?
Szukając przysmaków dla pupila, warto zastanowić się nad tym, jaki będzie dla niego najlepszy. Ważne jest nie tylko to, by przekąska tą smakowała zwierzęciu, ale i spełniał on kilka kryteriów. Dobre przysmaki dla psów powinny być zrobione z:
- Nieprzetworzonego mięsa, którego wielkość jest dostosowana do rozmiarów pieska.
- Suszonego mięsa lub podrobów.
- Naturalnych substancji.
Powinny one również być pozbawione ulepszaczy smaku i sztucznych barwników. Warto również, by w ich składzie pojawiły się dodatkowe substancje bogate w witaminy i minerały.
Jak i kiedy nagradzać psa smakołykami?
Wiedza o tym, jakie przysmaki dla psa wybrać to jeszcze nie wszystko – klucz tkwi w tym, by podawać je w rozsądny sposób. Tu pojawia się zatem pytanie, jak nagradzać psa, by robić to dobrze? Przede wszystkim należy pamiętać o tym by:
- Nie przekraczać dziennego zapotrzebowania kalorycznego zwierzaka i go nie przekarmiać.
- Wprowadzać przekąski stopniowo i traktować je jako dodatek, a nie posiłek.
- Przed podaniem sosu nowego smakołyku zawsze najpierw sprawdzić, czy produkt mu smakuje.
- Zapewnić psu niczym nieograniczony dostęp do czystej wody.
- Stosować je jako nagrodę po zakończonym treningu, co zachęci psa do nauki jeszcze bardziej.
- Wprowadzać je do psiej diety powoli.
Bardzo ważne jest również to, by przysmaki dla psa traktować jako dodatek do diety. Ich dzienne spożycie nie powinno przekraczać 10–15% całodziennej dawki żywieniowej zwierzaka. Podając psu przekąski, należy także odpowiednio zmniejszyć wielkość jego posiłków. Dzięki temu pupil będzie rozwijać się prawidłowo.
O czym warto pamiętać przy wyborze przysmaków dla psa?
Na końcu warto również przypomnieć o tym, że smakołyki dla psa powinny być dopasowane do jego rozmiaru. W przeciwnym razie może on sobie nie poradzić z ich rozdrobnieniem i zjedzeniem. Warto również pamiętać, że w przypadku szczeniąt i psów poniżej 1. r.ż. należy stosować miękkie przekąski, które nie podrażnią ich dziąseł. Z kolei te najtwardsze z pewnością sprawdzą się w przypadku większych psów, którym twardsze gryzaki zapewnią kilkanaście minut zabawy. Testując na psie nowe smakołyki, dobrze jest również przyjrzeć się temu, jak zwierzę i jego żołądek na nie reagują. W razie wystąpienia rozwolnienia czy alergii pokarmowych, zaleca się zmienić przysmaki na hipoalergiczne.